DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMegalomanský projekt kanál Dunaj-Odra-Labe jde i díky Pirátům konečně k ledu

Megalomanský projekt kanál Dunaj-Odra-Labe jde i díky Pirátům konečně k ledu

-

Praha, 8. února 2023 – Vláda na dnešním jednání schválila faktickou stopku na megalomanský projekt Dunaj–Odra–Labe. Ruší územní rezervy pro celé průplavní spojení, díky tomu budou moct obce po mnoha letech konečně využít lokality smysluplněji, například pro výstavbu bytů. Tento krok Piráti dlouhodobě prosazovali na všech politických úrovních a propsali i do programového prohlášení kabinetu. Přípravu kanálu dlouhodobě odmítá i vedení Ostravy a dalších dotčených obcí. Projekt totiž přináší řadu rizik a naopak mizivé benefity. Stavba by měla obrovské důsledky na životní prostředí a zbytečně dál zatěžovala rozpočet.

„Kanál Dunaj-Odra-Labe považuji za mrtvý projekt. K zastavení práce na projektu jsme se zavázali i v programovém prohlášení vlády. Projekt není ekonomicky smysluplný a představuje obrovské riziko pro krajinu a její ekosystémy. Bylo by to ohromné plýtvání veřejnými prostředky i naším přírodním bohatstvím.“

— Ivan Bartoš

Kromě zastavení práce dojde sekundárně i ke zrušení územní rezervy, což bude mít pozitivní vliv na obce a kraje z hlediska územního rozvoje. „Jde o jedno z největších uvolnění územní rezervy za poslední dekády. Kanál blokuje desítky let pozemky, které nemohly být ničím jiným zastavěny. Nyní je bude možné konečně smysluplně využít pro další rozvoj přilehlých obcí. Obce je budou moci využít třeba na výstavbu nových bytů,” sdělil předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Tento megalomanský projekt, který byl snem prezidenta Zemana, považuji za hazardování s naší krajinou a za rozhazování peněz daňových poplatníků pod vlivem podivných lobby. Masivně investovat do lodní dopravy v ČR nedává smysl zvlášť v době, kdy se potýkáme s důsledky sucha. Alespoň prozatím se podařilo zastavit plány na splavnění Odry u hranic s Polskem, ale obávám se, že o projektech na rozsáhlé úpravy stávajícího toku Labe ještě uslyšíme,” okomentovala poslankyně Klára Kocmanová.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.