More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyOdstraňování bariér, lepší vzdělávání a podpora žen v ICT oblasti. Vicepremiér Ivan...

  Odstraňování bariér, lepší vzdělávání a podpora žen v ICT oblasti. Vicepremiér Ivan Bartoš podepsal evropskou deklaraci

  -

  Nevers, Francie, 8. března 2022 – Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš podepsal evropskou deklaraci Nevers Declaration for Women in Entrepreneurship and Innovation. Ta se zavazuje ke snaze otevřít sektor IT, technologií a inovací více ženám a rovněž obsahuje doporučení, jak toho dosáhnout. O tématu a praktických krocích realizace Bartoš jednal také s organizací Czechitas, která se zaměřuje na vzdělávání žen, dětí a široké veřejnosti v informačních technologiích.

  „V technických oborech je u nás dnes jen 10 procent žen. Vlastní podnikání zakládají v odvětví jen 2 procenta. Mnoho talentů tak přichází nazmar, což je potřeba změnit. V 21. století považuji za samozřejmé, že bychom se měli snažit odstraňovat bariéry a podporovat rovné příležitosti,“ nastínil Bartoš s tím, že je to klíčové také pro českou ekonomiku.

  „Například v IT je dlouhodobě nedostatek špičkových odborníků a odbornic. Moderní technologie přitom dokáží nejen usnadnit život běžným lidem, ale také mají vysokou přidanou hodnotu, posilují naši konkurenceschopnost, přinášejí lepší mzdy a mnoho dalšího. To je v současné krizi enormně důležité. Zároveň řada studií potvrdila, že pestřejší skladba týmů a zapojení lidí s různými životními i odbornými zkušenostmi zlepšuje výsledky projektů a pomáhá v inovacích či kreativitě,“ popsal vicepremiér pro digitalizaci.

  Deklarace Nevers Declaration for Women in Entrepreneurship and Innovation obsahuje konkrétní doporučení, jak technologické sektory více otevřít ženám. Ať už ve vztahu k investicím a financování projektů, zvyšování povědomí i osvěty, vzdělávání, mentoringu či startupovým inkubátorům. O tom, jak jednotlivé záměry nejlépe přenést do praxe, hovořil Ivan Bartoš i s Ditou Formánkovou, zakladatelkou Czechitas, a dalšími zástupci této organizace.

  „Pod vizi Nevers Declaration for Women in Entrepreneurship and Innovation se s Czechitas také podepisujeme. Inspirujeme, vzděláváme nové talenty v digitálních a technických dovednostech a pomáháme jim je uplatnit v kariéře v technologiích nebo vlastním podnikání. Jsme odhodláni nadále přispívat k rozvoji podnikavosti žen, překlenout mezeru v technických dovednostech žen, a vytvořit tak spravedlivější, otevřený, inkluzivní a inovativnější technologický ekosystém pro digitální ekonomiku,“ uvedla Dita Formánková.

  „Z navrhovaných akčních kroků velmi podporujeme investice do diverzifikace řídících orgánů, cílenou komunikaci a navigaci v možnostech financování, a zejména vzdělávací, školící a mentorské programy povzbuzující ženy, aby se vydaly na dráhu podnikatelské kariéry,“ uzavřela zakladatelka Czechitas.

  Celý text deklarace najdete ZDE

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  Piráti
  Pirátihttps://www.pirati.cz
  Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,183FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  333SledujícíNásledovat
  1,140OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky