DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPavel Blažek upraví návrh o státních zástupcích, aby zákon zaručil nezávislost nejvyššího...

Pavel Blažek upraví návrh o státních zástupcích, aby zákon zaručil nezávislost nejvyššího státního zástupce. Vyhoví tak Pirátům, kteří to prosadili do koaliční smlouvy

-

„Nově by mohla vláda nejvyššího státního zástupce odvolat pouze v případě, že vědomě poruší své povinnosti nebo zásadním způsobem ohrozí důvěru v řádnou práci státního zastupitelství. To je důležitá záruka proti tomu, aby trestní řízení opravdu probíhalo podle zákona a nezávisle na tlaku politiků a mocných. Přesto se může stát, že šéf státních zástupců ve funkci selže a bude odvolán, v takovém případě však bude rozhodnutí vlády přezkoumatelné u Nejvyššího správního soudu. Ten bude muset rozhodnout do pevně dané doby, aby nenastalo dvojvládí,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek s tím, že je rád, že se na tomto kroku podařilo nakonec najít ve vládní koalici shodu.

„Šéf žalobců tak už nebude vydán napospas svévoli bez ohledu na to, kdo zrovna bude u vlády. Jako Piráti jsme dlouhodobě prosazovali, aby státní zástupci fungovali nezávisle na politickém tlaku, jak je to běžné ve vyspělých západních státech, kde funguje vyšetřování korupce a organizovaného zločinu výrazně lépe než u nás. Za lepší záruky nezávislé justice také demonstrovalo čtvrt milionů lidí na Letenské pláni s iniciativou Milion chvilek. Nesmí se opakovat excesy jako za vlády Andreje Babiše, kdy tehdejší ministryně Marie Benešová tlačila na šéfa státních zástupců, který ve stejné době rozhodoval o trestním stíhání premiéra, tedy jejího nadřízeného. Nejvyšší státní zástupce má jednat ve veřejném zájmu. Ne v zájmu mocných, kteří ho dosud můžou odvolat bez udání důvodu a bez přezkoumání oprávněnosti takového kroku, nebo mu tím dlouhodobě vyhrožovat, aby na něj zatlačili,“ připomněl Michálek.

„Přes tento úspěch v připravované novele považujeme za potenciálně problematickou možnost instalovat na post nejvyššího státního zástupce osobu bez jakékoliv praxe ve státním zastupitelství. To je u direktivně řízených soustav, jako je státní zastupitelství, neobvyklé. Vnímáme to kriticky zejména po špatných zkušenostech, kdy byli v minulosti na vysoká místa dosazeni lidé bez dostatečné profesní integrity, jde tedy o kompromis s koaličními partnery,“ uzavřel předseda poslaneckého klubu Pirátů.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.