DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPoslanci ODS odmítají zelenou politiku, která vede k růstu cen

Poslanci ODS odmítají zelenou politiku, která vede k růstu cen

-

Evropský parlament dnes prohlasoval značnou část zeleného balíčku Fit for 55, včetně revize systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), zavedení uhlíkového cla (CBAM) a sociálního klimatického fondu (Social Climate Fund). Poslanci ODS hlasovali proti.

„Dnešek je špatný den pro evropského spotřebitele. Ten se v době raketového růstu cen bude muset potýkat s dalším zdražováním, které svými neuváženými a hysterickými kroky způsobuje evropská zelená lobby. Revize systému obchodování s emisními povolenkami trpí přehnanými ambicemi a nebere v úvahu ani různé výchozí pozice členských států ani dynamicky se měnící situaci ve světě. Sociálně klimatický fond je ve své současné podobě špatně koncipovaný, byrokratický a obtížně čerpatelný a uhlíkové clo nedomyšlené z hlediska možného obcházení,“ říká Alexandr Vondra.

„Poslanci ODS v Evropském parlamentu konzistentně hlasují proti navyšování klimatických ambicí a proti systému obchodování s povolenkami jako takovému. Všechny tyto kroky vedou k enormnímu růstu cen. Paradoxem celé situace je, že přehnané ambice způsobují více škody pro lidi a podnikatele, než užitku pro klima. Evropský parlament se bohužel stále nevzdal cíle především stanovovat klimatické rekordy, a to i na úkor běžných obyvatel,“ myslí si Evžen Tošenovský.

„Máme-li najít na reformě ETS něco pozitivního, je to jedině zavedení určitých omezení pro spekulanty při obchodování s emisními povolenkami a stanovení záchranné brzdy při dramatickém růstu jejich ceny. Podařilo se nám také zabránit snížení prostředků do Modernizačního fondu EU, které propagovaly zelené frakce,“ dodává Vondra.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.