DomůKomentářePoslanec Andrej Babiš neví, že výbory během jednání Sněmovny nezasedají?

Poslanec Andrej Babiš neví, že výbory během jednání Sněmovny nezasedají?

-

I když je Andrej Babiš poslancem již devátým rokem, pravděpodobně neví, že výbory Sněmovny nemohou zasedat, pokud zasedá plénum Sněmovny. Není možné držet poslance na sněmovním výboru, kde poměrné zastoupení poslanci hlasují, a současně na plénum Sněmovny, kde je účast poslanců a jejich hlasování důležitější než na poradním výboru. Poslanec s účastí na hlasování Sněmovny pouhých 28,5 % Andrej Babiš na své sociální sítě napsal: „Informuju novináře, kteří se zajímali o moji účast ve výborech, že jsem se dnes dostavil na výbor pro evropské záležitosti a je zrušený. Rozpočtový výbor, kam jsem chtěl jít v 9 hodin, také zrušený. Školský výbor totéž. Hezké ráno všem.“

Andrej Babiš není členem žádného výboru ani komise či delegace, i když většina poslanců je členem průměrně dvou výborů a další komise či delegace. Práce poslance ve výboru, komisi či delegaci je součástí náplně mandátu a není honorována. Poslanci mají dodatečně placenou pouze jednu funkci předsedy či místopředsedy, ostatní funkce včetně členství ve výborech je bez nároku na dodatečnou finanční odměnu.

I když poslanec Babiš není členem žádného výboru, chtěl se údajně ráno zúčastnit jako návštěvník po celonočním jednání Sněmovny plánovaného Výboru pro evropské záležitosti, který měl jednat celé dopoledne. Protože po obstrukcích především poslanců SPD s přitakáváním poslanců ANO pokračuje jednání Sněmovny, logicky je nutné výbory přesunout. Informace o přesunutí výborů dostávají standardně členové e-mailem i SMS. Dále informoval Babiš na svých sociálních sítích i o zrušení Rozpočtového výboru, který se měl konat jako vždy v jednacím sále, kde ve stejnou chvíli jeho příspěvku seděli již ostatní poslanci na jednání sněmovny.

Andrej Babiš ukazuje podpisový arch s jeho podpisem mezi hosty zrušeného jednání výboru (Zdroj: FB Andreje Babiše)

Na závěr tedy zůstává pouze otázka – opravdu Andrej Babiš nezná po devíti letech poslaneckého mandátu jednací řád a nemá přístup k informacím ohledně výborů nebo se pokouší manipulovat své podporovatele, aby nesmyslně ukázal, že je jediným návštěvníkem bez hlasovacího práva na zrušeném výboru?

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor