DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPremiér Fiala na Ministerstvu financí ujistil, že konsolidace veřejných financí je vládní...

Premiér Fiala na Ministerstvu financí ujistil, že konsolidace veřejných financí je vládní prioritou

-

Předseda vlády ČR Petr Fiala uskutečnil ve čtvrtek 16. února již třináctou bilanční návštěvu resortů, když navštívil ministerstvo financí. S ministrem Zbyňkem Stanjurou jednal o konsolidaci veřejných financí, zrušení EET, očekávaných výnosech z daně z neočekávaných zisků či plnění programového prohlášení vlády. Premiér rovněž ocenil výrazný podíl ministerstva financí na úspěšném českém předsednictví v Radě EU.

Důležitým tématem jednání byla stabilizace veřejných financí. „Bavili jsme se o plánu konsolidačního balíčku na snížení strukturálního deficitu státního rozpočtu o 70 mld. Kč. Plánujeme v této souvislosti řadu změn. Politické rozhodnutí ještě ale nepadlo, proto musíme mít odborné materiály a analýzy, znát dopady. Na tom nyní MF pracuje. Chceme udělat úpravy v daňové oblasti, ale při zachování současné celkové daňové zátěže pro lidi a firmy. Musíme udělat určité úpravy v oblasti sociálního a důchodového systému, chceme pokračovat v optimalizaci a zefektivnění státní správy,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Předseda vlády zdůraznil, že platí závazek snížit schodek veřejných financí co nejdříve pod 3 % HDP. „Je zde celá řada návrhů, které zpracoval NERV, řada návrhů od nezávislých ekonomů. Nyní se dokončuje debata na pracovní úrovni mezi zástupci jednotlivých stran a poté balíček projednají vedení koaličních stran tak, aby ho během jara mohla schválit vláda a mohl se promítnout již do státního rozpočtu pro rok 2024,“ dodal po jednání premiér Fiala.

Vláda v souvislosti s energetickou krizí schválila tzv. Windfall tax po dobu tří let pro mimořádně ziskové společnosti z oblasti výroby a obchodu s energiemi, petrolejářství, těžby a zpracování fosilních paliv a bank. „Příjem z windfall tax a cenových stropů EU pro výrobce elektrické energie v letošním roce by měl být víc jak 100 miliard korun a bude použit na zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a firmy,“ řekl předseda vlády Petr Fiala.

Dalším tématem jednání bylo i snižování počtu úředníků. Ministerstvo financí a jeho podřízené organizace jako Generální finanční ředitelství a další zrušily během loňského roku celkem 925 míst. Jdou tak příkladem celé státní správě. Část míst byla zrušena z důvodu rušení agend – např. EET či silniční daně.

Oba politici diskutovali rovněž o zvýšení ročního limitu pro povinnou registraci k DPH z 1 milionu na 2 miliony Kč či ukončení EET k 1. lednu. „Znamenalo to definitivní konec šikany živnostníků, která byla pozastavena na 2 roky již samotnou minulou vládou v důsledku covidové pandemie. Naše vláda tak plní programové prohlášení, kde slibovala úlevu od zbytečné byrokracie pro podnikatele, které provoz a aktualizace pokladních zařízení stálo každý rok cca 1,5 mld. Kč,“ řekl premiér Fiala.

Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat i nadále. Účelem schůzek je získání detailních informací o tom, co se ministrům podařilo a na co je potřeba se ještě více soustředit.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.