DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPremiér Fiala vyzval české velvyslance k hledání všech možností zvýšení energetické bezpečnosti...

Premiér Fiala vyzval české velvyslance k hledání všech možností zvýšení energetické bezpečnosti ČR

-

Předseda vlády Petr Fiala se v pondělí 22. srpna 2022 zúčastnil v Černínském paláci pravidelné porady vedoucích zastupitelských úřadů ČR v zahraničí. Premiér v projevu mimo jiné vyzval české velvyslance k hledání všech možností, které by mohly Česku v oblasti energetiky pomoci či mají potenciál investic do přeměny naší ekonomiky. Představitelé české diplomacie a pozvaní hosté na poradě diskutovali o řadě zahraničně politických, bezpečnostních, konzulárních, unijních a ekonomických témat, včetně války na Ukrajině a jejích dopadů na Evropu a svět.

Premiér zdůraznil, že oblast energetiky je v současné době klíčovým problémem, který je nutné řešit a vyzval velvyslance k hledání všech možností, které by ČR mohly pomoci. „Nejde jenom o samotné dodávky surovin, byť v tuto chvíli je to nejdůležitější část, ale také o potenciál investic do přeměny naší ekonomiky, nebo do spolupráce ve výzkumu nových zdrojů, ať už se jedná o vodíkové technologie, malé modulární reaktory atd. Je třeba vystoupit mimo zaběhnuté postupy a způsoby uvažování a zaměřit se také na oblasti, které jsme doposud přehlíželi a opomíjeli,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Výzvou v oblasti ekonomické diplomacie je také hledání nových zdrojů, alternativ a nahrazování přerušených obchodních vztahů. „Náš export tvoří výraznou většinu našeho HDP a exportní firmy jsou významnými přispěvateli do státního rozpočtu. Export je pro nás důležitý. Abychom ekonomice co nejvíce pomohli, diplomacie by měla pokračovat v propojování ekonomické, rozvojové či akademické spolupráce, stejně jako by měla pomáhat českým firmám při vstupování na nové trhy,“ řekl Petr Fiala.

Předseda vlády uvedl, že Česku se daří vyvíjet nejmodernější technologie a prodávat stále více produktů s vyšší přidanou hodnotou, například ve zdravotnictví či v letectví, to ale musí probíhat ve spolupráci s ostatními rezorty, nejen s ministerstvem průmyslu a obchodu, ale i s resorty obrany, zdravotnictví, zemědělství nebo ministryní pro vědu, výzkum a inovace.

„Kromě přesunu obchodování do nových teritorií se musíme soustředit také na oblasti surovin, energetiky a zemědělství. Na trhu se strategickými surovinami je dnes mnohem vyšší poptávka než dřív, a ceny stoupají. Spoléhám na profesionály z české diplomacie, že nám pomohou a zprostředkují uzavření dalších významných kontraktů ve vzdálených zemích, kde se české firmy obtížněji orientují,“ dodal premiér.

Celý projev předsedy vlády.
 

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.