DomůZprávy a názoryTiskové zprávySněmovna projedná návrh Pirátů proti střetu zájmů při vlastnictví médií politiky a...

Sněmovna projedná návrh Pirátů proti střetu zájmů při vlastnictví médií politiky a pobírání dotací a zakázek členy vlády

-

Praha, 7. února 2023 – Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, očekává v průběhu tohoto týdne schválení novely, která zamezí střetu zájmů u vysoce postavených politiků. Návrh Pirátů zpřesňuje stávající zákon a zavádí skutečnou vymahatelnost v případě, že politik vlastní mediální domy nebo pobírá veřejné zakázky a zároveň je členem vlády. Díky návrhu Pirátů občané opět získají možnost nahlížet do majetkových přiznání politiků, aby mohli kontrolovat činnost těch, které si zvolili. Politikům, kteří by se chtěli zákonu vyhnout, nepomůže ani převod majetku do svěřenských fondů.

„„Náš návrh získal podporu všech sněmovních stran až na jednu. Počítá s tím, že bude jasně oddělená ekonomická, mediální moc a politická moc. Většina zákona se týká členů vlády, aby nemohli brát zakázky a dotace – tedy vláda si pro sebe dobrovolně zavádí přísnější pravidla. Druhá část se týká vlastnictví mediálních domů politiky, aby nebyly zneužívány pro podprahovou politickou kampaň. Zákon nyní stojí na papíře, ale chceme, aby fungoval i v praxi. Současný zákon byl projednáván Ústavním soudem, který se jasně vyslovil pro existenci pojistek zaručujících obranyschopnost demokracie, že nebudou pojistky proti střetu zájmů bezzubé. Chceme, aby zákon platil bez ohledu na současné obsazení politických funkcí, protože riziko ovládání úřadů klientelistickými zájmy tu bylo, je a bude. Pokud si někdo myslí, že zákon proti střetu zájmů se schvaluje jenom kvůli němu, asi bude mít opravdu se střetem zájmů problém.““

— Jakub Michálek

„Místo dosavadních nejasných pojmů zavádíme pojem skutečný majitel, zákon tedy nepůjde obejít svěřenskými fondy. Politik, který vlastní mediální domy, ovlivňuje svobodnou soutěž a není to jen případ ČR. Je to jedna z věcí, která může demokracii v ČR ohrozit. Proto chceme jasná pravidla pro střet zájmů. Ve středu, kdy se má návrh projednat, očekáváme odpor pouze od jedné strany a jsme připraveni na možnost obstrukcí. Věřím však, že návrh bude ve středu projednán,“ shrnul Michálek.

Piráty dlouho očekávaná úprava by měla na program Sněmovny přijít ve středu na začátku jednacího dne. Úpravu stávající legislativy Piráti navrhovali již v minulém volebním období v reakci na vyjádření Ústavního soudu v únoru 2020. Ten uvedl, že povinností demokratického právního státu je nejen vytvořit veřejnému funkcionáři podmínky k řádnému výkonu funkce, ale také zamezit tomu, aby svěřenou moc využíval k prosazování osobních zájmů na úkor zájmu veřejného. Cíl upravit zákon, aby bylo možné jej prakticky aplikovat, je i součástí Programového prohlášení vlády.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.