DomůZprávy a názoryTiskové zprávy“Válka musí skončit letos,” bijí na poplach pirátští europoslanci. Europarlament opět podpořil...

“Válka musí skončit letos,” bijí na poplach pirátští europoslanci. Europarlament opět podpořil Ukrajinu

-

Štrasburk, 16. února 2023 – Evropská unie by měla přijmout již desátý balík protiruských sankcí do konce února. V dnešním usnesení k tomu vyzval Evropský parlament. Ten také výslovně podtrhl roli ruského prezidenta Vladimíra Putina v celém konfliktu. On, stejně jako další ruští i běloruští představitelé, musí podle europarlamentu nést odpovědnost za trestný čin válečné agrese, který spáchali. Usnesení dnes podpořili také pirátští europoslanci, kteří vyzvali k co nejdřívějšímu ukončení války.

,,Ruská nesmyslná válka už stála život tisíců civilistů a statisíců vojáků. Věřím, že Vladimir Putin nečekal, jak moc se proti němu Evropa spojí. Ukázalo se ale, že dokážeme táhnout za jeden provaz. Nyní je klíčové, aby naše podpora nepolevila. A to ať už jde o přímou vojenskou pomoc, další sankční balíčky a hlavně efektivní vymáhání již schválených sankcí, aby je nikdo nemohl obcházet a na válce vydělávat. Bez podpory Západu totiž Ukrajina nevyhraje. Ukrajina přitom bojuje i za nás, za naše hodnoty a za náš mír. Věřím, že ještě letos uspěje,” říká europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. 

Podle jeho kolegyně europoslankyně Markéty Gregorové se válka právě nyní nachází v rozhodujícím stádiu. ,,Musíme udělat vše pro to, aby tento rok válka skončila. V opačném případě je zde velké riziko, že se přetaví do nějaké formy zamrzlého konfliktu, se kterým je velmi obtížné pohnout. Tuto variantu tedy nemůžeme v žádném případě dopustit. Pokud Ukrajina nepřejde do ofenzivní fáze, je jedinou cestou k míru její neustávající podpora. Především pak výrazné přitvrzení protiruských sankcí, a to bez jakéhokoli porušování zákazů obchodování či vývozu součástek. Pomocí těchto kroků můžeme zajistit Ukrajině vítězství,” věří Gregorová. 

Již desátý balík sankcí postihne desítky elektronických součástek, používaných v ruských zbraních, jako jsou drony, rakety, vrtulníky či termické kamery a zaměřovače. Balík obsahuje také další postihy vůči konkrétním osobám. ,,Ruskou ekonomiku se nám daří cíleně zasahovat sankčními balíčky a plánujeme v tom jako Evropa pokračovat. Ukrajina musí zvítězit a my máme morální povinnost jí v tom pomoci. Chceme dále posílat na Ukrajinu humanitární i vojenskou pomoc, protože co si budeme nalhávat – Ukrajina brání hranice svobodné demokratické Evropy,“ dodává europoslanec Mikuláš Peksa. 

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.