More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyVláda dala souhlas s mimořádným opatřením, kterým Ministerstvo zdravotnictví stanoví úhrady mimořádně...

  Vláda dala souhlas s mimořádným opatřením, kterým Ministerstvo zdravotnictví stanoví úhrady mimořádně dodaných antibiotických suspenzí pro děti, a to od 1. května 2023

  -

  Nad rámec mimořádně dodaných hrazených léčiv se díky jednání s výrobci také daří urychlovat plánované dodávky léků včetně penicilinů.

  „Díky novele zákona o léčivech, účinné od 1. prosince, kterou na náš návrh Parlament schválil v minulém roce, budou léky, mimořádně zajištěné ze zahraničí, pacientům plně hrazeny. Díky efektivním jednáním s výrobci a distributory léčiv jsme schopni zajišťovat mimořádné i urychlovat plánované dodávky k pokrytí spotřeby. Stabilizaci situace očekáváme v první polovině května,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

  V České republice jsou dosud na základě mimořádných opatření hrazeny antibiotické léčivé přípravky s obsahem penicilinu, azitromycinu a s kombinací amoxicilinu a kyseliny klavulanové. S úhradou těchto přípravků vláda vyslovila souhlas již dříve.

  Ministerstvo zdravotnictví pracuje na dlouhodobém koncepčním řešení. Momentálně jsou zpracovávány připomínky z meziresortního připomínkového řízení k další novele zákona o léčivech, která má za cíl mj. stanovit výrobcům léčiv povinnost zajistit, po oznámení přerušení dodávek, pro české pacienty dodávky tohoto léku odpovídající jeho spotřebě na 1-2 měsíce, což zajistí čas a vytvoří prostor pro minimalizaci dopadů výpadku. Ministerstvo zdravotnictví ji předloží vládě do konce května.

  Nad rámec legislativních změn a současné pracovní skupiny vedené náměstkem Dvořáčkem také Ministerstvo zdravotnictví připravuje stálý tým, který se bude zabývat monitoringem dodávek ve vztahu k aktuálním i předpokládaným spotřebám a jednáním s výrobci tak, aby bylo možné v maximální míře předcházet výpadkům, případně zmírnit dopady nedostupnosti léčiv na pacienty.

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  TOP09
  TOP09http://www.top09.cz
  TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,183FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  333SledujícíNásledovat
  1,140OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky