DomůZprávy a názoryTiskové zprávyVláda schválila návrh Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o...

Vláda schválila návrh Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany

-

Vláda České republiky dnes schválila návrh na sjednání Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany. Jde o vyvrcholení ročního intenzivního vyjednávání se Spojenými státy, které bylo vedeno ministerstvy obrany a zahraničních věcí ve spolupráci s mnoha dalšími ministerstvy a úřady.

Sjednání Dohody je krokem k posílení obranné spolupráce se Spojenými státy a tím i k posílení naší obranyschopnosti v době, kdy nedaleko našich hranic probíhá brutální ruská vojenská agrese a obecně se výrazně zhoršuje globální bezpečnostní prostředí.

Uzavření Dohody umožní prohloubení spolupráce mezi českými a americkými ozbrojenými silami, zejména v souvislosti se zajišťováním obrany východního křídla NATO, logistickou podporou spojeneckých vojenských aktivit, posilováním obranné infrastruktury, zvyšováním interoperability našich ozbrojených sil, vojenským vzděláváním a společným výcvikem a cvičeními. Smyslem dohody je upravit právní postavení příslušníků ozbrojených sil Spojených států na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle Ústavy ČR schválila vláda či parlament. Samotná Dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje. Dohoda také říká, že jakékoli aktivity amerických ozbrojených sil na území České republiky budou vždy realizovány na základě domluvy mezi Českou republikou a Spojenými státy a budou muset být českou stranou nejprve schváleny. 

ČR je jediným členským státem NATO ve střední a východní Evropě, který dosud bilaterální dohodu o obranné spolupráci s USA nemá. Podobnou smlouvu mají Spojené státy uzavřenu s 24 členskými zeměmi NATO (z celkových nyní již 30 bez USA). Jsou mezi nimi i Polsko, Slovensko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko a Bulharsko.

Česká republika i Spojené státy mají záměr podepsat Dohodu v nejbližší době. Po podpisu bude Dohoda předložena oběma komorám Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací a následně k ratifikaci prezidentu republiky.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

TOP09
TOP09http://www.top09.cz
TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.