DomůZprávy a názoryTiskové zprávyVláda schválila nový plán rekultivace lomu ČSA

Vláda schválila nový plán rekultivace lomu ČSA

-

„Není žádné překvapení, že vláda souhlasila s novým plánem rekultivace lomu ČSA. Kdybychom jeli podle starých plánů vymyšlených za komunistů, akorát bychom vyhazovali peníze, které se v našem regionu takto využijí daleko efektivněji,“ komentoval závěr vlády radní pro rozvoj Ústeckého kraje a ústecký poslanec TOP 09 Michal Kučera, který na nutné změny upozorňoval už před třemi lety. 

Nová rekultivace se opírá o komplexnější rozvoj území, rozšířila se také oblast, která bude ponechána přirozenému vývoji. Právě tzv. přirozená sukcese má vytvořit krajinu s různými biotopy na odlišných podložích. Cílem je vytvořit pestrou mozaiku, která bude hostit i řadu ohrožených druhů. Součástí rekultivace bude i jezero naplněné přirozeným způsobem z místních zdrojů. Tato změna znamená i nové prostředky pro obce a jejich vlastní projekty.

Návrhy na změnu v dosavadním přístupu byly předloženy před čtyřmi lety. Meziresortní odborná komise došla k závěru, že stávající plány rekultivace jsou zastaralé, finančně neúnosné a brání rozvoji oblastí po těžbě. 

„Vědecká pozorování potvrdila, že ekologicky obnovená území jsou stabilnější vůči dopadům klimatických změn a mají vysokou biodiverzitu. Z tohoto důvodu jsme navrhli plochy vyčleněné pro přirozenou sukcesi a vytvořit území které bude utvářet příroda s minimálními náklady na údržbu, a která bude zároveň přístupná veřejnosti které umožní sledování přirozeného vývoje života v oblasti,“ vysvětluje Tomáš Tesař, náměstek ministra životního prostředí, který se tímto návrhem odborně zabýval.

Dekarbonizace a ukončení těžby uhlí v Severních Čechách v následujících desetiletích přinese mnoho změn, včetně změny krajinného rázu v oblastech bývalých povrchových dolů. Prvním z dolů, který bude v příštích letech ukončen, je důl ČSA.

Změna v přístupu k rekultivaci na dolu ČSA je první v řadě posuzování původních rekultivačních plánů na hnědouhelných dolech v regionu, který je silně zasažen ukončením těžby.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

TOP09
TOP09http://www.top09.cz
TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.