DomůZprávy a názoryTiskové zprávyAktuální zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla v programu Nová zelená úsporám...

Aktuální zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla v programu Nová zelená úsporám v grafech

-

Nárůst zájmu o dotace na obnovitelné zdroje energie z programu NZÚ je kontinuální. Jak však ukazují přiložené grafy přijatých žádostí, opravdu přelomovým obdobím byl podzim 2021. V důsledku krachu velkého dodavatele elektřiny a plynu a prudkého nárůstu cen energií evidujeme od října loňského roku doslova raketový nárůst zájmu zejména o fotovoltaiku a také i o tepelná čerpadla.


Tento trend pokračuje i nadále od ledna letošního roku, kdy zájem kontinuálně strmě stoupá. Za červen se dokonce počet přijatých žádostí o fotovoltaiku meziročně vyšplhal na pětinásobek oproti roku 2021 (940 přijatých žádostí za červen 2021 versus 4 676 žádostí za červen 2022) a celkový počet přijatých žádostí na fotovoltaiku (FVE) za první půlrok letošního roku (18 316) je již téměř dvojnásobný oproti počtu přijatých žádostí za celý loňský rok, takový trend lze vystopovat i u tepelných čerpadel (TČ).

K pokračujícímu nárůstu zájmu o podporu OZE bezesporu přispívá i nejistota kolem dodávek plynu kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině a všeobecný odklon od využívání plynu jako zdroje energie. Navíc ale Nová zelená úsporám zaznamenává příliv nové klientely. O příspěvek na výměnu neekologických zdrojů z programu NZÚ se totiž nově začaly hlásit domácnosti, které nespadají do kategorie nízkopříjmových domácností, a tudíž nemohou využít program kotlíkových dotací.

Pozn.: text lze využít jako citace ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL)

Rekapitulace základních informací k pokračování Nové zelené úsporám (spuštěné od podzimu 2021)


  • Do roku 2030 dotace v minimální výši 39 miliard korun.

  • Dotace pokrývají zhruba 50 % vstupních nákladů na jednotlivá opatření

  • Další peníze získají zájemci za kombinaci opatření: Majitelé rodinných domů za každou kombinaci získají 10 tisíc korun, majitelé bytových domů 20 tisíc korun, bonusy se mohou sčítat

  • Pro Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj navíc poskytuje 10 % zvýhodnění

  • O dotace mohou žádat majitelé rodinných a bytových domů z celé ČR nebo majitelé rekreačních objektů, v nichž trvale žijí

  • Program domácnosti motivuje k úsporným rekonstrukcím a stavbám, zvyšuje zájem o obnovitelné zdroje energie

  • Podání žádosti i všech potřebných dokumentů probíhá online přes webové stránky www.novazelenausporam.cz.

​Graf 1 a graf 2.​


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.