DomůZprávy a názoryTiskové zprávyAlexandr Vondra: Transatlantická vazba v multipolárním světě dneška

Alexandr Vondra: Transatlantická vazba v multipolárním světě dneška

-

Evropská zahraniční politika prochází v naší době řadou výzev – ruská válka proti Ukrajině se všemi svými důsledky, rostoucí vliv Číny a rozpolcený vztah k ní, noví ambiciózní hráči ve světové politice. Tato situace na jedné straně vedla k utužení transatlantické vazby mezi Evropou a Spojenými státy, na druhé straně odhalila možné budoucí problémy. I o tom s europoslanci během plenárního týdne ve Štrasburku hovořil šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

„Největší zkouškou pro transatlantické vztahy v dnešní době je sama měnící se realita geopolitiky. Multipolarita není budoucnost, je to v mnoha ohledech současnost a vidíme to i na příkladu ruské agrese proti Ukrajině, kdy mocnosti jako Čína nebo Indie mají vlastní představy o řešení konfliktu a nebojí se přicházet se svými návrhy. Kromě toho vytvářejí nové obchodní cesty, jichž může Rusko využívat,“ myslí si europoslanec Alexandr Vondra.

„Válka zasáhla EU v mnoha ohledech nepřipravenou – přiznejme si, že právě všestranná podpora Spojených států je pro Ukrajinu naprosto klíčová. Ale v Americe s měnící se demografickou situací doma a stále vyzývavějším chováním Číny na mezinárodním poli klesá ochota tahat Evropu z průšvihu, a to na obou stranách politického spektra. Proto bychom měli vypnout všechny síly k tomu, aby naše loď do rozbouřených vod geopolitiky vyjela co nejstabilnější – bohužel, v mnoha ohledech do ní sami děláme díry, zneschopňujeme vlastní ekonomiky a průmysl a honíme se za ideologickými chimérami,“ říká Vondra.

„Transatlantické partnerství zůstává naší prioritou. Evropa však nesmí být koule na noze, ale rovnocenný partner a spoluhráč, který si dokáže v lecčems pomoci sám. Toho dosáhneme jedině tak, že se budeme soustředit na to podstatné – na ekonomiku, na obranu – a nebudeme sami sebe ochromovat. Idealistické cíle mohou být uskutečňovány jedině se zapojením realismu jako prostředku,“ dodává europoslanec Vondra.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.