DomůZprávy a názoryTiskové zprávyAmbiciózní, ale proveditelné, komentuje Peksa dnes schvalovanou finální podoba balíčku Fit for...

Ambiciózní, ale proveditelné, komentuje Peksa dnes schvalovanou finální podoba balíčku Fit for 55

-

Štrasburk, 18. dubna 2023 – Pirátští europoslanci dnes podpoří finální podobu další části balíčku Fit for 55. Ta se dotkne obchodování s emisními povolenkami, vytvoří mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích a také přinese konkrétně České republice zhruba 100 miliard korun na zmírnění ekonomických dopadů. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy povedou nová opatření k větší udržitelnosti a kvalitě života pro nás všechny.

„Dnes potvrdíme finální dohodu o rychlejším snižování emisí, kterou vyjednalo české předsednictví. Součástí je jasné pravidlo, které říká, že za emise budou postupně platit všichni stejnou cenu, bez ohledu na to, jestli se vyrábějí v Evropě nebo ve třetích zemích,“ popisuje europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.

Tzv. mechanismus uhlíkového vyrovnání zajistí u výrobců ze zemí mimo Evropskou unii uhrazení rozdílu mezi cenou za emise uhlíku a cenou uhlíkových povolenek. „Díky tomu motivujeme i další země, aby v oblasti klimatu konaly, a zároveň zabráníme přesun výroby z Evropské unie například do Číny,“ dodává Peksa.

„Součástí dohody je také navýšení investic do inovací nebo další podpora domácností v tom, aby pro ně byly dostupné energetické úspory nebo možnost vyrábět si elektřinu a teplo po svém. Pro Česko to znamená dalších 100 miliard korun navíc, vláda teď bude muset připravit systém, jak je spravedlivě a efektivně využít,” říká Peksa.

Zbrusu nový Sociální klimatický fond EU podpoří zejména zranitelné domácnosti a malé firmy. Jeho cílem je pomoci zvládnout sociální dopady, které mohou vzniknout v důsledku přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku a snižování emisí skleníkových plynů. Fond bude financován hlavně z příjmů z emisních povolenek. Odhadovaná celková částka činí 86,7 miliardy EUR (v přepočtu přes 2 biliony korun).

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.