DomůZprávy a názoryTiskové zprávyBartoš představil na zasedání vlády v Jeseníku podporu pro malé obce a...

Bartoš představil na zasedání vlády v Jeseníku podporu pro malé obce a města za téměř 2,5 miliardy korun. Resort bude lépe cílit na zaostávající regiony

-

Vláda na svém výjezdním zasedání v Jeseníku schválila změny v programu Podpora rozvoje regionů 2019+. Ještě více zvýhodní žadatele z hospodářsky a sociálně ohrožených území a projekty ze strukturálně postižených regionů. Ministerstvo pro místní rozvoj také vládě představilo detailní zprávu o stavu a další podpoře těchto území.

MMR po schválení změn v programu Podpora rozvoje regionů 2019+ vyhlásí v příštím týdnu výzvu s částkou 2,39 mld. korun. Zvýhodněné budou žádosti malých obcí a měst z hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ). Vláda o tom jednala na svém výjezdním zasedání v Jeseníku.

„Pro mě jakožto ministra pro místní rozvoj jsou tyto cesty o to důležitější, rozhodně ale nejsou ničím mimořádným. Do regionů jezdím pravidelně, ne proto, že je to příležitost nechat se vyfotit u pěkné, opravené budovy nebo jiného projektu, ale proto, že to považuji za významnou součást mé práce,“

— Ivan Bartoš

MMR vládě předložilo detailní popis situace v zaostávajících a strukturálně postižených regionech v ČR i aktuální a plánované nástroje, které mají snižovat rozdíly mezi oblastmi. Resort také vládě představil program Agentury pro sociální začleňování, která pod novým vedením letos a v příštím roce podpoří hlavně vyloučené lokality ve více než 40 městech a obcích. Na rozvoji regionů se podílí především poradenstvím v oblastech bydlení, vzdělávání, dluhů, bezpečnosti a prevence kriminality.

Na podzim MMR plánuje vyhlásit výzvy v novém programu Podpora rozvoje regionů 24+. Cílem je pomoci zejména obcím s omezeným rozpočtem. Resort nabídne celkem 4 miliardy korun, které bude možné využít například na obnovu místních komunikací, veřejných budov, sportovišť nebo na přípravu chytrých řešení a projektové dokumentace.

Na jednání vlády navázalo nejdříve setkání se zástupci Olomouckého a Moravskoslezského kraje a později i se starostkami a starosty obcí na Jesenicku. „Věřím, že podpora hospodářsky a sociálně ohrožených území není čistě jen o penězích. Klíčové je pro jejich rozvoj také fungování místní samosprávy a vzájemná důvěra a komunikace lídrů a institucí, i proto jsme dnes s vládními kolegy tady v Jeseníku,“ uvedl Bartoš na úvod.

V rámci Politiky soudržnosti získaly v minulém období projekty z Jesenicka více než dvě miliardy korun ze státního rozpočtu a evropských fondů. MMR se snaží tuto podporu lépe nastavit a vyhodnotit také díky terénnímu mapování infrastruktury malých obcí.  

Jak vypadá dobrý příklad obecní bytové praxe se ministr Bartoš přijel už v úterý podívat do Hanušovic na Šumpersku. Pod záštitou města tam vznikne nová obytná čtvrť H-blok. Dostupné bydlení nabídne hlavně mladým lidem, rodinám nebo seniorům. Mít kde důstojně bydlet je vedle pracovního uplatnění jednou z hlavních podmínek, aby z regionů neodcházeli mladí lidé. Na bytovou výstavbu hlavně obcí Státní fond podpory investic, který spadá pod MMR, připravil 800 milionů korun v programu Nájemní bydlení. Na něj by měl navázat více než desetinásobek této částky z národních a evropských zdrojů.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.