DomůZprávy a názoryTiskové zprávyČeši se dostanou jen k 16 % filmů na evropském trhu. Zamezme...

Češi se dostanou jen k 16 % filmů na evropském trhu. Zamezme geo-blockingu, vyzývá Kolaja

-

Brusel, 8. června 2023 – Praxe, kvůli které se napříč evropskými zeměmi liší nabídka seriálů či filmů na streamovacích službách, musí skončit. Evropskou komisi k tomu vyzval pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Takzvaný geo-blocking je podle něj v rozporu s principy jednotného evropského trhu.

Nabídka filmů a seriálů se liší napříč členskými zeměmi Evropské unie. Zatímco třeba v Německu mají občané přístup ke 43,1 % ze všech filmových titulů, které jsou v Unii dostupné, v Česku to je 16,3 % a například v Řecku pouhých 1,3 %.

Při cestování do sousedních zemí jsme zvyklí na to, že fyzické hranice prakticky neexistují. Jsme hrdí na náš jednotný trh. Když ale dojde na prostředí Internetu, naprosto proti vší logice se ještě stále obsah odvíjí od toho, ve které zemi zrovna jsme,” říká Kolaja.

Poukazuje přitom na to, že stále více lidí stojí o možnost sledovat audiovizuální obsah bez ohledu na geografickou lokaci. Třeba ve skupině mladých lidí mezi 15 a 25 lety věku se k obsahu, který v jejich zemi není kvůli geo-blockingu dostupný, snažil dostat každý čtvrtý. Logickým důsledkem je rozvoj služeb typu VPN, které umožňují přistupovat na Internet, z jiné země, než se uživatel fyzicky nachází.

„Z hlediska pohodlí spotřebitelů jde o tragikomickou zaostalost. Když dnes jedete na dovolenou do Chorvatska, nemůžete si na iVysílání České televize pustit nový díl seriálu, který sledujete. Pak je tam i kulturní aspekt: geo-blockingem bereme Evropanům možnost poznávat kulturu svých sousedů,” popisuje.

Kolaja proto ve Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu vyzval Evropskou komisi ke změně. „Diskriminace při nakupování podle národnosti nebo bydliště je v Evropské unii zakázaná už od roku 2018. Existuje ale výjimka pro audiovizuální obsah. To je podle mě zcela špatně,” vysvětluje.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.

1 komentář

  1. Podle evropské směrnice již mohou veřejnoprávní (a jiná) média zpřístupnit svůj obsah koncesionářům po ověření jejich identity. ČT tak může rozšířit iVysílání tak, že po autentizace uživatele z České republiky mu může zpřístupnit veškerý obsah, který má k dispozici pro ČR, i v cizině. Na úpravu portálu koncesionáře, který toto bezplatně umožní, stále čekám…