DomůZprávy a názoryTiskové zprávyCo si myslí o umělé inteligenci ta lidská? Europoslankyně Gregorová se ptala...

Co si myslí o umělé inteligenci ta lidská? Europoslankyně Gregorová se ptala lidí v českých městech

-

Praha/Brusel, 1. prosince 2023 – Zástupci vybraných profesí hodnotí nástup umělé inteligence vesměs pozitivně. Ukazují to výsledky dotazníkového šetření v rámci kampaně “Píše se to AI”, se kterou pirátská europoslankyně Markéta Gregorová doprovází proces vyjednávání evropského zákona o umělé inteligenci. Europoslankyně v rámci šetření navštívila 7 měst a na názor veřejnosti se ptala osobně i online.

Architekt, grafička, anesteziolog, marketingová specialistka, etický hacker, student, ředitel základní školy, ale i kontrabasista či důchodkyně – nejen ti v rámci ankety v ulicích a online dotazníku sdíleli své dojmy z nástupu AI. Pirátskou europoslankyni zajímalo, v čem vidí největší výzvy, z čeho mají obavy, zda jim AI ulehčuje práci a šetří čas a zda mají obavy, že kvůli ní přijdou o práci. Rozhovory v ulicích českých i moravských měst ukazuje videoreportáž.

„Cílem každé mé informační nebo osvětové kampaně jsou lidi. A protože mě zajímají jejich pohledy na svět, rozhodla jsem se využít čas v Evropském parlamentu vyčleněný pro setkávání s občany a objela hned několik měst. Byla to osvěžující zkušenost, kterou jsem rozhodně nepodnikla naposledy,“ svěřuje se Markéta Gregorová.

A mnohé odpovědi nás příjemně překvapily. „AI nám umožní sesbírat hromadu dat, jimiž se probrat by jinak nebylo v lidských silách. Takto můžeme optimalizovat léčbu pacienta přímo jemu na míru a zbavit se při tom rutinních postupů. Zbude nám pak víc času na ta definitivní rozhodnutí, pod kterými bude vždy podepsaný člověk,“ popisuje například jeden z pozitivních přínosů svojí práci anesteziolog z mostecké nemocnice.

Videoreportáž doprovodil i online dotazník, do něhož se nakonec zapojilo 56 osob napříč profesemi. Vysloveně pozitivně vnímá nástup AI více než polovina, vyloženě negativně pouze tři z nich. Potenciální hrozbu vidí v umělé inteligenci osm respondentů, 37 z nich usuzuje, že si lidstvo s tímto nástrojem poradí.

„Díky dotazníku jsme získali pohled dalších zajímavých profesí jako je soudní asistent, zubařka, záchranář, policista, učitelka ve školce nebo skladník. Optimismem ohledně budoucnosti mě naplnili také vyučující. A pobavili mě ‚provozáci‘, kteří si svou práci pojišťují hezkým chováním k zákazníkům. Poznatky z dialogu s lidmi bezpochyby využiju při další práci na přípravě zákona o umělé inteligenci,“ uzavírá Gregorová.

Kampaň Píše se to AI je hrazena z prostředků Greens/EFA.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.