DomůZprávy a názoryTiskové zprávyDigitalizovaná žádost o příspěvek na bydlení a podpora částečných úvazků. Senát schválil...

Digitalizovaná žádost o příspěvek na bydlení a podpora částečných úvazků. Senát schválil zásadní novely z dílny lidoveckého ministra práce Mariana Jurečky

-

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se pod vedením Mariana Jurečky snaží o co největší digitalizaci, to se nyní povedlo u příspěvku na bydlení, o který bude od 1. 7. možné žádat on-line. Horní komora parlamentu dnes schválila také zpřístupnění částečných úvazků, a to formou slevy na pojistném ve výši 5 %, která zaměstnavatele motivuje k častějšímu nabízení flexibilnějších úvazků především pro seniory, rodiče s dětmi či studenty.


Žádost o příspěvek se zjednoduší hned v několika ohledech. Předně nebude nutné žádat o něj každoročně, bude poskytován na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností postačí dokládat pololetně, nikoli čtvrtletně. Nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky, ani předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb. Doklady bude možné nahrát elektronicky. Údaje, které stát může získat a ověřit sám, žadatel nebude muset dokládat.

„MPSV digitalizuje a velmi brzy umožní on-line žádosti o příspěvky. Od 1. 7. se to týká příspěvku na bydlení, od 1. 8. rodičovského příspěvku a od 1. 9. přídavku na dítě. Zbytečná administrativa by neměla zájemce odrazovat. Nabízíme řešení všem, kteří potřebují pomoc. Slíbil jsem důkladnou revizi systému a nyní přicházíme s konkrétním řešením. Jeho součástí je zjednodušení celého procesu a plná digitalizace, tedy podávání žádostí bez nutnosti navštívit pobočku úřadu práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Kromě zjednodušení administrace příspěvku na bydlení se rozšiřuje také výčet možných situací, ve kterých lze žádat o Mimořádnou okamžitou pomoc (MOP) a větší flexibilita při čerpání rodičovského příspěvku. Mění se například možnost čerpání měsíčního příspěvku až do výše 13 tisíc korun, namísto dosavadních 10 tisíc.
 
Dalším opatřením v souvislosti s energetickou krizí  je podpora částečných úvazků. Jde o důležitý krok, který pomůže především studentům, rodičům s dětmi a seniorům. Navrhovaný zákon zavádí slevu na pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti pro zaměstnavatele ve výši 5 % z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, za které bude sleva náležet. Sleva se vztahuje na uzavřené zkrácené úvazky v rozsahu 8 až 30 hodin týdně s určitými skupinami zaměstnanců. Jde o osoby starší 55 let, rodiče dětí do 10 let (včetně pěstounů), osoby pečující o někoho blízkého, kdo je odkázán na cizí pomoc (stupeň závislosti II), studenty středních nebo vysokých škol, osoby se zdravotním postižením na nechráněném trhu práce a osoby na rekvalifikaci. Sleva na pojistném se bude ještě vztahovat na zaměstnávání osob mladších 21 let, u nich ale nebude podmínkou zkrácený úvazek. Cílem v tomto případě je  podpořit vstup mladých lidí na trh práce.

„S částečnými úvazky má zkušenost jen malá část obyvatel. Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí pracuje na částečný úvazek v České republice pouze 5,7 % zaměstnanců,“ upozornila předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková. „Úprava cílí jednak na mladé lidi, kteří teprve vstupují na trh práce, jednak na rodiče vracející se po mateřské a rodičovské dovolené. V neposlední řadě jsou cílovou skupinou lidé ve věkové kategorii 55+, kteří již nechtějí či nemohu pracovat na plný úvazek. Zavedení pětiprocentní slevy na pojistném tedy pomáhá řešit stárnutí populace a úbytek její ekonomicky aktivní části. Jsem proto velmi ráda, že se podařilo udělat významný krok, který povede ke skutečné flexibilitě trhu práce,“ doplnila místopředsedkyně KDU-ČSL Jelínková.

„Čtyřicet procent žen s malými dětmi chtějí pracovat. Ale dosud nemáme na trhu dost nabídek na zkrácené úvazky. Velmi vítám tento návrh, který motivuje zaměstnavatele, aby nabízeli víc pracovních pozic na kratší pracovní dobu, zejména slevou na pojistném na sociální zabezpečení. Je to správná cesta k tomu, abychom pomohli mladým rodičům, ale i těm, kdo jsou na trhu práci zranitelní,” uvedla senátorka Miluše Horská (za KDU-ČSL), která je předsedkyní výboru pro sociální politiku. 
 


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.