DomůZprávy a názoryTiskové zprávyDosažení stability je možné pouze při zachování trvalé demokratické podpory ze strany...

Dosažení stability je možné pouze při zachování trvalé demokratické podpory ze strany občanů, shodli se řečníci na Fóru střední Evropa 2023

-

Český Senát dnes hostil konferenci s názvem „Fórum střední Evropa 2023.“ Akce je od roku 2011 politickou iniciativou předsedy Saského zemského sněmu Matthiase Rösslera a na půdě horní parlamentní komory se konala naposledy před deseti lety. Tématem letošní konference byla „Hospodářská a sociální stabilita ve střední Evropě.“ Cílem bylo navázat na diskusi započatou v litevském Vilniusu, kde se Fórum konalo loni, a stejně tak i pokračovat v tématech českého předsednictví Radě EU – tedy války na Ukrajině, sankcí vůči Rusku či energetické krize.

Před zahájením konference se sešel předseda českého Senátu Miloš Vystrčil s předsedou Saského zemského sněmu Matthiasem Rösslerem. Projednali mj. česko-saské vztahy, přeshraniční spolupráci, strategické projekty a také témata Fóra střední Evropa.

„Fórum Mitteleuropa 2023 se koná na pozadí patnáct měsíců trvající agresivní ruské války proti Ukrajině. Nyní více než kdy jindy pociťujeme význam a důležitost evropských hodnot a jednoty evropských národů. Žitá zkušenost války na evropském kontinentu nám připomíná, že svoboda, mír, demokracie, lidská důstojnost, společná prosperita a právní stát nejsou jen prázdná slova. Jsou klíčem k naplnění a výrazem naší společné touhy po mírové a prosperující Evropě,“ uvedli ve společném prohlášení předsedové Miloš Vystrčil a Matthias Rössler.

Oba předsedové se zároveň shodli na tom, že se společnost musí poučit z vlastních chyb a spolu s podobně smýšlejícími spojenci a partnery po celém světě usilovat o větší nezávislost v klíčových strategických oblastech. Podle nich je dosažení stability možné pouze při zachování trvalé demokratické podpory ze strany našich občanů. Kromě toho Vystrčil a Rössler ve společném prohlášení zároveň uvedli, že střední Evropa má jedinečnou perspektivu a zkušenosti, které mohou přispět k hledání řešení pro Evropskou unii a demokratický svět. Kompletní znění je dostupné zde.

Konference byla rozdělená do dvou hlavních tematických bloků. V prvním panelu na téma „Hospodářství střední Evropy na přelomu tisíciletí – hrozby a příležitosti“ měl hlavní slovo ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Diskuse se zúčastnila také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalý předseda vlády Svobodného státu Sasko Stanislaw Tillich a výkonný ředitel Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická studia Mario Holzner.

Ve druhé části programu mluvili řečníci na téma „Středoevropské společnosti v nejisté době – stabilita a změna.“ Hlavní slovo pronesli europoslanec a ministerský zástupce v úřadu předsedy vlády Maďarska Ernő Schaller-Baross a předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Panelové diskuse se poté zúčastnili německý velvyslanec v Praze Andreas Künne, generální ředitel Mathias Corvinus College v Budapešti Zoltán Szalai a ředitel STEM Institutu Praha Martin Buchtík. Na závěr promluvil také 1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš.

Fórum střední Evropa se na půdě českého Senátu konalo už v roce 2013, kdy setkání hostil tehdejší předseda horní parlamentní komory Milan Štěch. Konference organizuje pravidelná setkání partnerů z Polska, České republiky, Maďarska, Rakouska a Slovenska pod vedením Svobodného státu Sasko. Jedná se o konference na témata z oblasti umění, kultury, hospodářství, vzdělávání a politiky.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.