DomůZprávy a názoryTiskové zprávyEuroparlament potvrdil pravidla pro zelené investice a také lepší dohled nad mikroplasty

Europarlament potvrdil pravidla pro zelené investice a také lepší dohled nad mikroplasty

-

Štrasburk, 5. října 2023 – Evropský parlament dnes potvrdil nová pravidla pro udržitelné investice. Jejich součástí jsou i takzvané evropské zelené dluhopisy, díky nimž bude snazší rozpoznat projekty, které napomáhají bojovat s klimatickou změnou. Europarlamentem také prošla směrnice o městských odpadních vodách, jejichž cílem je lépe zpětně využívat vyčištěnou odpadní vodu.

Standard zelených dluhopisů se připravoval víc než dva roky, je součástí plánu na finanční zajištění potřebných investic do modernizace a dekarbonizace energetiky, průmyslu nebo dopravy. „Jde o to, abychom investorům v Evropě nabídli spolehlivý a transparentní nástroj, jak efektivně alokovat prostředky do udržitelných projektů. Díky jasnému označení zelených dluhopisů investoři ví, které investice jsou dlouhodobě udržitelné. A tím i dlouhodobě výhodné vysvětluje hlavní přínosy nových dluhopisů Mikuláš Peksa, pirátský europoslanec a předseda Evropské pirátské strany. Zelené dluhopisy mohou vydávat soukromé i státní subjekty po splnění jasně daných pravidel, kam patří třeba soulad s takzvanou EU taxonomií.

V případě zelených dluhopisů platí, že europarlament potvrdil už dosaženou dohodu v trialogu, nařízení tak může vejít v platnost.

Teprve parlamentní pozici naopak přijali europoslanci o směrnici o městských odpadních vodách. „Existující pravidla o čištění městských odpadních vod stav evropské vody značně zlepšila. Je ale už přes 30 let stará a nereflektuje nová rizika –mikropolutanty a mikroplasty, znečištění škodlivými zbytky léčiv a kosmetiky. Revidovaná směrnice zavede nové normy pro čištění mikropolutantů a požadavky na monitoring mikroplastů a patogenních látek. Nové cíle pro energetickou neutralitu čistíren podpoří snížení emisí a ušetří výdaje na energiích. Součastí nových pravidel bude také zajištění přístupnosti hygienických zařízení pro všechny Evropany, v současné chvíli tento přístup postráda zhruba 10 milionů z nich,“ dodává Peksa.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.