DomůZprávy a názoryTiskové zprávy„Evropský parlament přináší vyváženou pozici napříč politickým spektrem,“ komentuje Gregorová izraelsko-palestinskou rezoluci

„Evropský parlament přináší vyváženou pozici napříč politickým spektrem,“ komentuje Gregorová izraelsko-palestinskou rezoluci

-

Štrasburk, 19. října 2023 – Evropský parlament téměř jednomyslně ve čtvrtek přijal rezoluci, která odsuzuje opovrženíhodné útoky Hamásu vůči Izraeli a zdůrazňuje právo Izraele na sebeobranu v souladu s humanitárním a mezinárodním právem, s ohledem na humanitární situaci v Gaze. Podporuje také Izrael v úplné eliminaci teroristické organizace Hamásu, volá po okamžitém propuštění rukojmích a vyjadřuje nulovou toleranci jakýmkoli oslavám násilí.

Teroristé z Hamásu vypálili 7. října na Izrael tisíc raket, zavraždili 1400 izraelských občanů, z většiny civilistů, 75 občanů dalších zemí včetně občanů EU, včetně dětí a batolat, zranili 3400 lidí a 200 jich unesli do Gazy jako rukojmí – včetně občanů EU, dětí, seniorů i přeživších holokaustu. Řada z nich už v rukou teroristů o svůj život přišla.

„Naše rezoluce vyjadřuje Izraeli podporu v jeho právu na sebeobranu. Nenásleduje žádné ale, které by si mohl někdo vyložit jako relativizaci situace. Apel na dodržování mezinárodních humanitárních konvencí, který je rovněž součástí rezoluce, je totiž univerzální a s právem na sebeobranu jde vždy ruku v ruce. Pokud bychom na tento apel rezignovali v případě našich izraelských spojenců, o to hůř bychom se ho domáhali v případě našich nepřátel, kteří vedou válku v Evropě,“ vysvětluje Gregorová.

Stávající způsob izraelského obléhání Gazy, který stál život již 2600 palestinských civilistů včetně dětí, na 10 tisíc jich zranil a více než milion jich vyhnal z domovů, aniž by měli možnost překonat uzavřenou egyptskou hranici, je s humanitárním právem v rozporu. Stejně jako použití bílého fosforu v obydlených oblastech izraelskou armádou, které dokumentuje již několik nevládních organizací,“ dodává česká europoslankyně.

Podařilo se najít shodu na rezoluci ve vybalancované podobě – s jasnou podporou úplné eliminace Hamásu a odsouzením antisemitismu, bujícího v Evropě, stejně jako odlišením Hamásu od zbytku Palestinců a humanitární asistence v Gaze. Jsem ráda, že právě tento soubor postojů schvalují všechny frakce v Evropském parlamentu. Je to první krok k větší jednotnosti v přístupu k izraelsko-palestinskému konfliktu. Právě jednotná EU se bude moct stát důležitým mediátorem v řešení situace,“ uzavírá Pirátka.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.