DomůZprávy a názoryTiskové zprávyJan Lipavský ve Washiongtonu jednal s ministrem zahraničí USA. I o Ukrajině...

Jan Lipavský ve Washiongtonu jednal s ministrem zahraničí USA. I o Ukrajině či Indo-Pacifiku

-

Ministr zahraničí české republiky Jan Lipavský se 2. května 2023 ve Washingtonu D.C. setkal s ministrem zahraničních věcí Spojených států Antony J. Blinkenem. Oba představitelé se shodli, že vztahy mezi Českem a Spojenými státy nebyly nikdy silnější. Posílení bilaterální vztahů vidí také v pokračování podpory Ukrajiny bránící se ruské agresi, v oblasti energetické bezpečnosti, přístupu k Číně, Taiwanu a Indo-Pacifiku. U příležitosti setkání bylo zveřejněno společné prohlášení ke svobodě médií.

Během návštěvy Washingtonu D.C. se český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský setkal se svým americkým protějškem Antony J. Blinkenem. Jedním z hlavních témat jednání byla válka na Ukrajině. Oba ministři se shodli, že se nesmí Rusku za žádnou cenu ustupovat a že Západ musí pokračovat v podpoře Ukrajiny. Ministr Lipavský ocenil Spojené státy za významnou finanční podporu Ukrajiny včetně vojenské pomoci. Česko rovněž patří mezi největší poskytovatele pomoci Ukrajině. Kromě dodávek vojenské techniky Česko nabízí pomoc v klíčových oblastech jako je zdravotnictví, energetika, doprava, čištění vod a konstrukční řešení.

Česko a Spojené státy americké se shodují v nutnosti pohnat Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině. Ministr Lipavský představil českou pozici k ustavení zvláštního tribunálu pro zločin agrese na Ukrajině.

 „Tony Blinken nám několikrát poděkoval za pomoc, kterou Ukrajině poskytujeme. Jsme za jedno v tom, že je potřeba co nejrychleji utnout ruské imperiální choutky a zajistit, že územní celistvost a suverenita bude obnovena,“ uvedl ministr Lipavský.

Ministři dále diskutovali možnosti posílení energetické bezpečnosti a snížení závislosti na ruských energetických zdrojích, včetně potřeby zvýšení podílu obnovitelných energií na celkovém energetickém mixu.

Šéf české diplomacie se svým americkým potějškem projednával možnosti spolupráce v reginou Indo-Pacifiku. „Pro obě naše země jde o jednu z priorit zahraniční politiky. Naším cílem je postup v tomto regionu koordinovat a navázat na spolupráci s tamními demokratickými partnery, včetně Tchajwanu,“ zdůraznil Lipavský.

Ministři během jednání připomenuli, že vzájemné vztahy jsou založené na sdílených hodnotách. Naši společnou prioritou je podpora demokracie a ochrana lidských práv. Společné prohlášení ke svobodě médií potvrzuje sdílený závazek aktivně podporovat svobodu médií globálně ve spolupráci s partnery a spojenci. Svoboda slova a nezávislá média jsou základním kamenem demokracie. „Podpora nezávislých médií, kterou prosazoval už Václav Havel, je naší dlouhodobou prioritou,“ řekl ministr Lipavský.

Na jednání ministrů navazuje pravidelný Česko-americký strategický dialog, expertní jednání mezi oběma ministerstvy zahraničních věcí.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.