DomůZprávy a názoryTiskové zprávyJaromíra Vítková (KDU-ČSL): Na pokrytí mobilním signálem se připravují dotace

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Na pokrytí mobilním signálem se připravují dotace

-

Již od roku 2020 senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) řeší nedostatečné pokrytí mobilním signálem, které je problematické celkem ve 42 obcích senátního obvodu Blansko. Komunikovala se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) i Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Na její popud MPO nyní připravuje výzvu na dokrytí mobilním signálem tam, kde je to opravu nezbytně nutné.


V řadě obcí nejsou signálem pokryty veřejné budovy ani obecní úřady, ztěžuje to pracovní i soukromý život. Lidé se nedovolají Policii ČR, Zdravotnické záchranné službě ani Hasičskému záchrannému sbor. Nemohou využívat elektronické bankovnictví, telefonáty řeší na ulici nebo musí vyběhnout na kopec.
 
Operátoři mají povinnost pokrýt 99 % populace. Je to závazek, na kterém se nyní pracuje. Existují lokality, kde je málo obyvatel, členitý terén a mobilní signál žádný. Bohužel, řada obcí spadá právě do toho jednoho procenta, které někdy není ani pro operátory atraktivní z hlediska vynaložených nákladů a efektivity.

Senátorka Jaromíra Vítková se v této záležitosti spojila s náměstkem ministra průmyslu Petrem Očkem, který má tuto problematiku v gesci. „Nyní je připraveno 300 milionů korun na zajištění mobilního signálu v investičně náročných oblastech. Tyto finance jsou připraveny z Národního plánu obnovy. Očekává se, že se postaví minimálně 120 základnových stanic, počítá se s dokrytím těch nejproblematičtějších míst. Nyní se řeší systém, jak vyčlenit konkrétní oblasti, které leží právě v 1 % nepokrytých obyvatel,“ sdělil náměstek. Ministerstvo má nyní seznam cca 1200 míst, mezi kterými jsou i málo obydlené oblasti. Připravuje se veřejná konzultace v rámci několika týdnů, aby se seznam míst prověřil a případně doplnil o místa, která v něm chybí.
 
„Vypsání výzvy se očekává během léta 2022. Do výzvy se budou přihlašovat jednotliví operátoři a bude třeba s nimi komunikovat a konzultovat. Předpokládá se, že v příštím roce se začnou jednotlivé projekty realizovat,“ doplňuje náměstka senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) a dodává: „Ohledně dlouhodobějších cílů jsem v minulosti navrhla využití radiokomunikačního účtu, který je přímo pod správou ČTÚ. Náklady na pořízení stožáru by se ideálně mohly rozdělit mezi operátora, obec a ČTÚ z radiokomunikačního účtu. Využití navrhovanou formou si žádá změnu zákona o elektronických komunikacích, která v tuto chvíli, bohužel, není připravena a příprava může trvat delší dobu,“ zakončila Vítková.
 
Kromě zmíněné výzvy se předpokládá dalších 350 milionů korun na dodatečné pokrytí hlavních tahů železniční tratě. Nyní se také začíná diskutovat o navýšení alokace z Národního plánu obnovy na aktivity 5G, pod které pávě mobilní signál spadá.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.