DomůZprávy a názoryTiskové zprávyKDU-ČSL: Narovnáváme podmínky nezprostředkovaným pěstounům

KDU-ČSL: Narovnáváme podmínky nezprostředkovaným pěstounům

-

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení podpořila novelu zákona o důchodovém pojištění. Ta se týká podpory nezprostředkovaných pěstounů, kterým bylo svěřeno dítě do péče před 1. lednem 2022. Novela je znovu začlení do důchodového systému. Napravuje tak chybu předchozího kabinetu, který loňskou změnou zákona kategorii nezprostředkovaných pěstounů vyloučil ze systému. Současná vláda tak naplňuje prioritu podpory neústavní péče o nezaopatřené děti.


„Nezprostředkovaní pěstouni nám za minulé vlády vypadli ze systému důchodového pojištění. To je v rozporu jednak se zájmy státu, který chce dlouhodobě snižovat počet dětí v ústavní péči, jednak i s legitimními požadavky samotných pěstounů, kteří v systému důchodového pojištění od roku 2013 byli. My v KDU-ČSL pěstouny podporujeme. Je naší prioritou, abychom maximum dětí dostali k lidem, kteří jim dají lásku. Očekáváme brzké projednání v Senátu a poté by novela měla vejít v platnost již od prvního dne následujícího kalendářního měsíce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že otázku benefitů a předčasných důchodů pro členy záchranného systému projedná vláda v průběhu září tak, aby od 1. ledna příštího roku existovaly jasné podmínky, které umožní zachránářům předčasný odchod do penze.

„Pěstouni mi byli vždy blízcí. Novela pěstounské péče, která byla přijata minulé volební období, znevýhodňovala nezprostředkované pěstouny, kteří přijali dítě před účinností. Nyní jsme to napravili. Všem nezprostředkovaným pěstounům, kterým bylo svěřeno dítě do péče před 1. 1. 2022, bude zajištěna účast na důchodovém pojištění. Není možné, abychom měnili pravidla během hry,” uvedl zpravodaj tisku a člen výboru pro sociální politiku poslanec Jiří Navrátil (KDU-ČSL).


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.