DomůZprávy a názoryTiskové zprávyKlíčový výbor schválil pravidla pro ochranu dětí bez plošného šmírování

Klíčový výbor schválil pravidla pro ochranu dětí bez plošného šmírování

-

Brusel, 14. listopadu 2023 – Kompromisní podobu nových pravidel pro ochranu dětí před sexuálním zneužíváním dnes stvrdil klíčový výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Pirátům se z nich podařilo odstranit kontroverzní návrh na takzvaný chat control, neboli plošnou kontrolu komunikace na Internetu.

Když Evropská komise navrhla v rámci legislativy pro ochranu dětí plošnou kontrolu komunikace on-line, rozezněl se pomyslný alarm v mysli asi každého, kdo tématu rozumí. Navzdory tomu následovaly měsíce diskuzí. V rámci těch jsme se opakovaně ujistili, že návrh je skutečně nedomyšlený, nesmyslný a nebezpečný. Mluvili jsme třeba se zástupci FBI, kteří nám řekli, že již nyní nemají kapacity na procházení nerelevantních podnětů. Nakonec se Pirátům i odborníkům podařilo europoslance výboru pro občanské svobody přesvědčit, že musíme zvolit jinou cestu, než je špehování běžných lidí. Výbor návrh schválil bez té kontroverzní části, které říkáme chat control,” říká europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který se návrhem zabýval ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO) a pro kulturu a vzdělávání (CULT).

Kolaja označuje kompromis, kterého se podařilo ve výboru LIBE dosáhnout, za velký úspěch a naději, že se nakonec podaří chat control zcela odmítnout.

Podle verze Evropského parlamentu přijaté ve výboru bude moci skenování soukromé komunikace nařídit jen soudce, a to u konkrétních podezřelých. Ochránili jsme také koncové šifrování soukromých zpráv a zařídili, že i nezletilí budou smět nadále používat chatovací aplikace typu WhatsApp. Původní návrh by totiž mohl vést k jeho zákazu. Svou verzi ještě musí schválit národní vlády a já doufám, že i ony se k věci postaví s rozumem a nám se tak podaří plošné šmírování zcela zarazit,” dodává Kolaja. 

O své pozici stále jednají národní vlády v Radě Evropské unie. Následně návrh vstoupí do vyjednávání mezi Evropskou komisí, Parlamentem a národními vládami.

Co se podařilo:

  • Detekce má probíhat cíleně a na základě soudního příkazu. Plošná kontrola komunikace on-line nebude.
  • Koncové šifrování nebude prolomeno. Původní návrh chtěl zavést skenování zpráv na straně klienta, což by vytvořilo zadní vrátka, která by šlo snadno zneužít. To parlamentní pozice neumožní.
  • Anonymita na Internetu zůstane zachovaná. Evropští občané nebudou muset povinně prokazovat svou identitu.
  • Komunikační aplikace budou moci využívat také děti. Návrh Evropské komise by mohl vést k zákazu pro mladší 16 let užívání WhatsAppu, Matrixu a dalších chatovacích platforem.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.