DomůZprávy a názoryTiskové zprávyKraje dostanou pro sociální služby dodatečné finance

Kraje dostanou pro sociální služby dodatečné finance

-

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá dodatečné zdroje určené na dofinancování provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb. Reaguje tak na rekordní inflaci a růst nákladů, s nimiž se zařízení sociálních služeb musí vypořádat.


„Velmi citlivě vnímáme, že poskytovatelům sociálních služeb rostou náklady a tíží je nejistota financování. Proto jim chceme vyjít vstříc navýšením příspěvků, které poskytneme krajům, aby mohly následně tyto finanční prostředky rozdělit v rámci regionální sítě sociálních služeb. O situaci intenzivně jednáme a připravujeme řešení, které představíme do konce června,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Cílem je dostat finanční prostředky k poskytovatelům co nejdříve. „Musíme brát zřetel i na stav veřejných financí, nicméně řešení najdeme a o finální částce budeme kraje a poskytovatele informovat nejpozději do poloviny kalendářního roku,“ doplnil ministr.

Kraje reagují na potřeby zařízení sociálních služeb a požadují navýšení prostředků zejména kvůli inflaci a vysokým účtům za energie. Dofinancování má sloužit také jako kompenzace objemu úhrad od uživatelů, které nemohou být vybrány v plné výši.


MPSV poskytne v nejbližších týdnech prostředky na dofinancování řádného provozu, další mimořádné prostředky mohou poskytovatelé sociálních služeb získat například z dotačního titulu Ukrajina. Na části zvýšených nákladů by se však měly podílet i jednotlivé kraje, které mají za síť sociálních služeb klíčovou zodpovědnost.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.