DomůZprávy a názoryTiskové zprávyLidovecký senátor Kantor: Posilujeme chráněné označení původu českých produktů

Lidovecký senátor Kantor: Posilujeme chráněné označení původu českých produktů

-

Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí dnes jasně podpořili zákon o ochraně označení původu, který nově upravuje právní ochranu originálních českých potravinářských produktů.


Jde o produkty, jejichž výroba je ve všech stádiích spjata s určitou lokalitou nebo regionem. Tato norma slaďuje národní legislativu s právem EU při ochraně jejich zeměpisného označení.

„Jde například o pravé olomoucké tvarůžky nebo pardubický perník. Letos na podzim by měla oslabit jejich ochrana na základě národních pravidel,“ popisuje současný stav, místopředseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Lumír Kantor. „Tato norma, kterou jsme dnes na plénu Senátu přijali, nyní zajistí právní kontinuitu ochrany, která je pro originální české produkty, vyráběné v našich regionech, naprosto zásadní,“ doplnil senátor Kantor.

Podle jeho slov je třeba i touto cestou chránit zájmy a především produkty českých zemědělců, výrobců potravin a také řemeslných výrobků. „Nezapomínejme taky na to, že právě díky rozšiřování mezinárodního systému ochrany a registrace zeměpisných označení se objevují i nové příležitosti pro vývoz tradičních českých potravinářských produktů,“ uzavírá senátor Kantor.

V Česku dosud upravoval problematiku označení původu a zeměpisných označení právě zákon č. 452/2001 Sb. V srpnu 2020 schválila vláda návrh novely zákona, kterou se stávající vnitrostátní právní úprava přizpůsobuje příslušnému nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o opatřeních Unie po jejím přistoupení k Ženevskému aktu. Tento zákon je nyní novelizován, novela putuje k podpisu prezidentovi republiky.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.