DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMaďarské předsednictví může být rizikem pro celou Unii, upozorňují Piráti

Maďarské předsednictví může být rizikem pro celou Unii, upozorňují Piráti

-

Brusel, 1. června 2023 – Omezování svobody projevu, akademiků, diskriminace LGBTIQ+ komunity, či problémy s justicí. To jsou některé vážné problémy Maďarska, na které dnes upozornili europoslanci. Právě Maďarsko čeká už za rok předsednictví Radě Evropské unie. Podle pirátských europoslanců ale maďarský premiér Viktor Orbán podniká kroky proti evropským hodnotám a je tedy velmi problematické, aby maďarská vláda vedla vyjednávání v Evropě.

Podle předsedy Evropské pirátské strany Mikuláše Peksy, Viktor Orbán dlouhodobě ničí demokratické principy v zemi. „V Evropském parlamentu se nám podařilo protlačit mechanismus, který zemím, které nehrají fér, sebere evropské peníze. Pokud Orbánovi a jeho straně Fidesz nevěříme v tom, že dokáží udržet v zemi demokracii a nerozkrádat veřejné finance, nemůžeme jim svěřit ani vedení Rady EU. Předpokládám, že Orbán by zablokoval jakákoliv jednání a zneužil by situace pouze k tomu, aby si vyjednal další výjimky. Proto podpořím snahu odebrat Maďarsku možnost evropského předsednictví, dokud Orbán jasně neprokáže, že Maďarsko jedná v souladu s právním státem,“ říká Peksa.

V rezoluci Evropského parlamentu se dnes zákonodárci důrazně postavili proti systematickým snahám maďarské vlády o podkopávání základních hodnot EU a nedodržování zásad právního státu. Europoslanci také vyzvali členské státy, aby nalezly řešení týkající se věrohodného plnění maďarského předsednictví v roce 2024.

Maďarská vláda bojuje proti právům menšin nebo svobodě slova. Jak může taková vláda vést vyjednávání o legislativě týkající se například svobody médií nebo práv, která jsou v Maďarsku porušována? Musíme proto začít řešit, jak zabránit maďarské vládě, aby na půl roku zablokovala chod v Evropě,“ dodává pirátský europoslanec a kvestor Marcel Kolaja.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.