DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMarek Výborný (KDU-ČSL): Milostivé léto II přináší výhody pro zaměstnavatele, odpadne jim...

Marek Výborný (KDU-ČSL): Milostivé léto II přináší výhody pro zaměstnavatele, odpadne jim zbytečná byrokracie

-

Po pondělním podpisu zákona o Milostivém létu II ze strany prezidenta republiky nic nebrání zopakování akce, která minulý rok pomohla desetitisícům lidí z dluhů vůči státu a dalším veřejnoprávním subjektům. Nyní naposledy proběhne během babího léta, od 1. září do 30. listopadu. Hospodářská komora vyzdvihla i výhody pro zaměstnavatele, kterým odpadne papírování spojené s výpočtem exekučních srážek ze mzdy. Zároveň ocenila soukromé firmy, které oddlužení zaměstnancům také nabídly, či to plánují.


K opakování dochází především z několika důvodů. Jednak napravujeme některé interpretační nejasnosti např. s tím, co je a co není jistinou. Dále část dlužníků minulý termín nestihla kvůli vyšším výdajům za energie a také kvůli prodlevám v komunikaci ze strany některých exekutorů. Ke zrychlení celého procesu přispěje nyní 15denní lhůta, během které exekutor musí zareagovat. Pokud se tak nestane, lhůta se protáhne o počet dnů, kdy odpověď nebyla doručena. Exekutoři také nově dostanou vyšší odměnu v hodnotě 1 815 korun (včetně DPH). Poté, co tuto částku zaplatí dlužník spolu s dlužnou jistinou, budou mu odpuštěny veškeré úroky a penále, které mnohdy několikanásobně převyšují původní částku. Dlužníkovi se tak otevírá příležitost pro životní restart.
 „Nyní již nic nebrání tomu, abychom v září podle plánu spustili akci, která řadě dlužníků pomůže odčinit chyby minulosti a vrátit se do normálního života. Vzniká zde velký prostor pro solidaritu v rámci rodin i v oblasti dluhového poradenství, kdy bude možné pomoci blízkým z dluhových pastí. Věřitelé navíc jednorázově dostanou zpátky nemalé peníze z jistin, které by neviděli buď nikdy, anebo v nějakém vzdáleném horizontu. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna takto během minulého Milostivého léta získala zpět přes 200 milionů korun,” uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že věřitelé si uvědomují, že když peníze dostanou nyní, je to pro ně zajímavější, než když jim částku do budoucna znehodnotí inflace.
 „Je potřeba Milostivé léto připomínat i během léta. Množí se nám totiž případy, že dlužníci zaplatí větší část ze své exekuce již nyní a mají pocit, že jsou součástí Milostivého léta, což ale nejsou. Milostivé léto se uskuteční až od 1. září a bude trvat do 30. listopadu,” uvedl poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher.

Milostivé léto II bude mít přínos i pro zaměstnavatele, kteří s exekucemi mají spoustu práce. „Pokud je zaměstnanec v exekuci, zaměstnavateli vznikají nové povinnosti, které mu způsobují nadměrnou administrativní zátěž. Podle exekučního příkazu musí vypočítat správnou výši srážek ze mzdy, dokládat přehled o příjmech a evidenci aktivních závazků, poskytovat exekutorům informace, které vyžadují, a u vícečetných exekucí hlídat pořadí, v jakém se mají dluhy platit. Zákon navíc nedefinuje jasně, co všechno takové poskytnutí součinnosti zahrnuje. Nejednoznačnost zákona má pak za následek variabilitu výkladů, které mohou být extrémně nepříznivé pro zaměstnavatele. Reálný pozitivní efekt Milostivého léta se projeví ve snížené mzdové agendě zaměstnavatele, pokud se alespoň u části zaměstnanců jednorázově ukončí všechny exekuce. Proto bychom uvítali, aby povinnost zaměstnavatelů řešit exekuce zaměstnanců stát do budoucna zcela zrušil. A pokud už stát exekuce řeší prostřednictvím zaměstnavatelů, měl by výrazně zvýšit paušální náhrady pro plátce mzdy,“ připomněl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý jedno z 34 doporučení vládě, které Hospodářská komora formulovala v dokumentu Cesta ke svobodnému podnikání a prosperitě. Prezident Hospodářské komory apeluje na zaměstnance, aby tuto příležitost zbavit se exekucí, naplno využili.

Okruh dlužníků i věřitelů, kterých se Milostivé léto doposud týkalo, resp. bude týkat, je omezený. „Jsem rád, že se Milostivým létem na přelomu loňského a letošního roku inspirovaly i některé soukromé společnosti a dobrovolně umožnily svým dlužníkům zbavit se svých exekucí. Předpokládám, že tomu tak bude i letos na podzim, protože zátěž exekucí je pro zaměstnance velmi demotivující a zaměstnavatelé svou pomocí dávají svým zaměstnancům šanci na nový start,“ zmínil viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Samo zákonem dané Milostivé léto se podnikatelů jako věřitelů dotýká jen okrajově, typově některých dopravních podniků nebo dodavatelů energií. „Milostivé léto je pojímáno jako pomoc pro fyzické osoby, a užitek z něho mají jen vybraní veřejnoprávní věřitelé. Bylo by dobré zvážit, zda něco podobného za přesně stanovených podmínek neumožnit i dlužníkům z řad podnikatelů a řešit tak například daňové dluhy vůči finanční správě,“ připomíná Prouza diskuze o vyhlášení tzv. daňové amnestie.

Milostivé léto minulý podzim trvalo celkem tři měsíce – od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Nejčastěji ho využili lidé mající dluhy vůči dopravním podnikům a zdravotním pojišťovnám. Díky Milostivému létu se z dluhových pastí dostaly desetitisíce dlužníků. Stejně jako na podzim se bude i Milostivé léto II vztahovat pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Na rok 2023 je pak v plánu novela, která pomůže lidem ve správních (daňových) exekucích. Dluhů se tak budou moci zbavit například ti, kteří dluží na sociálním pojistném.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.