DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMiloš Vystrčil: Konference předsedů parlamentů EU: Žijeme na dluh, a to se...

Miloš Vystrčil: Konference předsedů parlamentů EU: Žijeme na dluh, a to se musí změnit

-

Role Evropské unie v globální spolupráci demokracií a problém závislosti členských států na totalitních režimech byly hlavním tématem druhého dne Konference předsedů parlamentů EU (EUSC) v pražském Kongresovém centru, na které debatovalo celkem 54 mezinárodních i českých parlamentních delegací. S úvodními projevy vystoupili předseda Senátu Miloš Vystrčil, který zdůraznil, že je důležité, abychom opustili závislosti na strategických surovinách, které pocházejí z totalitních a autoritářských režimů, a ministr zahraničí ČR Jan Lipavský, který vyzdvihl spolupráci s třetími zeměmi a upozornil na problém ruské propagandy.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl ve svém projevu: „V těžkých dobách je pro nás v našich zemích často velmi obtížné dosáhnout toho, aby lidé nadále podporovali demokratické uspořádání, aby nepodléhali různému vábení laciných energií, potravin či života. Protože všichni ti obchodníci s deštěm si to nechají jednou všechno draze zaplatit. A to bychom měli mít na paměti. Naši prosperitu – evropskou prosperitu, máme díky tomu, že jsme globálně spolupracovali. Ale myslím, že je čas si přiznat, že ji máme také proto, že jsme žili a žijeme na dluh – tohoto světa, životního prostředí i jeho uspořádání. A také ve smyslu toho, že jsme prohlubovali svoji závislost na autoritářských a totalitních režimech. Není jiné cesty než se začít postupně z této závislosti dostávat.“ Dodal: „Jsem přesvědčen, že naše země, naše parlamenty, jsou parlamenty, kde bijí demokratická srdce a naším úkolem je, aby tento tlukot byl slyšet nejen v Evropské unii, ale po celém světě.“ Celý textový přepis projevu předsedy Senátu, který pronesl v rámci konference EUSC, naleznete na webu Senátu.

Dalšími diskutovanými náměty v rámci druhého dne konference EUSC byly informační válka, dezinformace, bezpečnost dodavatelských řetězců a strategická autonomie. S hlavními projevy vystoupili předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola, která apelovala na srozumitelnou komunikaci evropských institucí, dále předseda Senátu Polské republiky Tomas Grodzki a předseda Národní rady Rakouska Wolfgang Sobotka.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.