DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMinisterstvo zemědělství zapojí do českého zemědělského výzkumu studenty a vědce z Ukrajiny

Ministerstvo zemědělství zapojí do českého zemědělského výzkumu studenty a vědce z Ukrajiny

-

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytne v rámci projektů Programu aplikovaného výzkumu 2017-2025 Země podporu ukrajinským vědkyním, vědcům, studentkám a studentům z Ukrajiny. Na jejich mzdy věnuje 6 milionů korun. Uprchlíci před válečným konfliktem se tak budou moci zapojit do českého zemědělského výzkumu.


„Začaly se nám ozývat naše vědecké instituce, které mají granty od Ministerstva zemědělství, zda bychom mohli podpořit i studentky, studenty, vědce a vědkyně prchající z Ukrajiny. Tito odborníci z různých zemědělských oborů mají často z minulosti kontakty s českými kolegy a rádi by pokračovali ve vědecké práci i tady u nás a byli přínosem pro náš výzkum. Právě proto jsme pro ně vypsali podporu ve výši šesti milionů korun, která jim pomůže začlenit se do českých řešitelských týmů, “ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).


Vědecké instituce, které už mají s MZe uzavřenou smlouvu o poskytnutí podpory na výzkum a vývoj v rámci programu Země, mohou od dnešního dne zažádat i o finanční příspěvek, pokud do svého týmu chtějí přibrat kolegyně a kolegy z Ukrajiny. Maximální možná podpora na jeden projekt je 300 tisíc korun a je určena výhradně na mzdy. Snahou MZe bude vyplatit prostředky co nejdříve.


Šest milionů korun má MZe k dispozici jako nevyčerpané prostředky z předešlých kol programu Země. Tyto peníze obvykle převádí do dalších kol programu. Vzhledem k mimořádné situaci na Ukrajině a žádostem vědeckých institucí je však tentokrát využije na mzdy pro ukrajinské odbornice a odborníky. O peníze budou moci vědecké instituce žádat až do vyčerpání celkové částky.


Program Země MZe poskytuje dotace výzkumným týmům, které se věnují tématům z oblasti zemědělství, potravinářství a udržitelného hospodaření s přírodními zdroji. Zapojit se do něj mohou výzkumné organizace, univerzity i zemědělské podniky.  V minulosti už program Země pomohl financovat výzkum, který vedl k vyvinutí metod na odhalení falšování medu a máku setého. Spolupodílel se také na vytvoření aktuální mapy bonitace půd v České republice.


Podmínky pro poskytnutí podpory na začlenění ukrajinských vědkyň, vědců, studentek a studentů do řešitelských týmů najdete zde:

Pomoc Ukrajině (Poradenství a výzkum, eAGRI)

zdroj: ministerstvo zemědělství


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.