DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMinistr Jurečka (KDU-ČSL): Rodiny dostanou jednorázový příspěvek 5 tisíc korun na...

Ministr Jurečka (KDU-ČSL): Rodiny dostanou jednorázový příspěvek 5 tisíc korun na každé dítě

-

Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví návrh zákona, který umožní vyplatit rodinám jednorázový příspěvek na děti ve výši 5 tisíc korun. Shodla se na tom vláda na své středeční schůzi. Nárok na příspěvek by měly mít rodiny s ročním příjmem do jednoho milionu korun. Předpokládaný termín výplaty je srpen 2022.


Příspěvek je dalším krokem, kterým vláda reaguje na zvyšující se ceny prakticky ve všech oblastech. „Chceme adresně a efektivně pomoci těm, kteří to za současné situace nejvíce potřebují. Cílíme na rodiny s dětmi, kterých se dosavadní zvýšení dávek, příspěvků nebo důchodů netýkalo. Třeba právě senioři dostanou letos přidáno s největší pravděpodobností dokonce třikrát. Zvýšily se i některé dávky v souvislosti s růstem životního minima. Nyní se zaměřujeme na rodiny s nižšími a středními příjmy a také samoživitelky,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V ČR aktuálně žije asi 2,1 milionu dětí. Příspěvek by se měl odhadem týkat  
1,1 milionu domácností. Do systému dávek je nyní zapojeno zhruba 600 tisíc dětí.


Podmínkou pro získání příspěvku bude věk dítěte, které v den výplaty příspěvku bude již narozené a zároveň dosáhne nejvýše věku 18 let. Dalším předpokladem pro přiznání příspěvku je celkový čistý příjem rodiny (včetně jiných dávek nebo např. výživného), který se bude pohybovat pod hranicí 1 milionu korun ročně. „Při aktuální průměrné mzdě se do této částky vejdou i rodiny se středními příjmy. Toto jsou jediná dvě omezení pro získání příspěvku, není tedy podmíněn třeba tím, že by členové rodiny museli pracovat, nebo nesměli pobírat nějaké dávky. Příspěvek bychom chtěli vyplácet nejpozději v srpnu, aby rodinám pomohl s náklady souvisejícími se začátkem školního roku,“ zdůraznil ministr Jurečka.


Administrace příspěvku bude přizpůsobena tomu, aby mohla v maximální míře probíhat online a její vyřízení tak bylo jednoduché a rychlé. Na rozdíl od porodného nebo rodičovského příspěvku zasáhne mnohem širší okruh rodin, které se potýkají se zvýšenými náklady. Celkový dopad na státní rozpočet by neměl přesáhnout 10 miliard korun.


„Na MPSV jsem nechal vypracovat mapu zranitelnosti, díky které máme data o dopadech inflace na jednotlivé skupiny obyvatel. Vyplývá z ní mimo jiné to, že inflace a zdražování ohrožuje především samoživitelky a nízkopříjmové domácnosti s dětmi. Kromě toho se dotýká i samostatně žijících seniorů. Právě proto vláda pečlivě zvažuje veškeré varianty a adresnou pomoc, kterou k našim občanům směřujeme,“ vysvětlil Jurečka. Od letošního dubna již bylo mimořádně navýšeno životní a existenční minimum, což má přímý dopad i na některé sociální dávky.

zdroj: ministerstvo práce a soicálních věcí


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.