DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMinistři senátorům představili parametry zastopování cen energií

Ministři senátorům představili parametry zastopování cen energií

-

Kabinet v pondělí rozhodl o zastropování cen elektřiny a plynu. Ministři den nato senátory informovali o detailech balíčku pomoci.


Pro předsedkyni senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí a místopředsedkyni strany Šárku Jelínkovou jde o zásadní debatu, na jejíž výsledky veřejnost netrpělivě čeká. „Na ministry jsme měli řadu otázek. V regionech často slýcháme od občanů obavy, kterým dobře rozumím. Je třeba je rozptýlit a jasně ukázat, že vláda pomáhá a bude pomáhat,“ říká Jelínková.


„Vláda skutečně dělá vše pro to, abychom tuto topnou sezónu zvládli. Po relativně krátkém čase, během kterého ministři koordinovali tuzemské řešení s tím evropským, včera představili klíčové nástroje pomoci pro domácnosti, malé firmy a veřejný sektor,“ zdůrazňuje senátorka. Podle jejích slov je třeba rychle a efektivně pomoci i velkým a středním podnikům. Kabinet související plán představí zítra.


„Vláda vytvořila skutečně robustní systém, který dokáže lidem pomoci formou úsporného tarifu, příspěvku na bydlení, ale i jinak,“ dodává Jelínková s tím, že vyzvala občany, aby se skutečně ozvali a přihlásili pro pomoc, pokud jejich výdaje na domácnost přesahují 30, v Praze 35 procent jejich příjmů. „Ty finance jsou k dispozici, nenecháme nikoho padnout. Navíc je možné vyřídit si žádost také on-line,“ apeluje na občany senátorka Jelínková.


Místopředsedkyně senátu Jitka Seitlová chce na plénu horní komory vyzvat vládu i občany k další podpoře komunitní energetiky, která podle jejích slov sníží ceny energií. Seitlová zorganizovala na toto téma minulý týden v senátu kulatý stůl, jehož výstupem je právě apel na podporu a právní zakotvení komunitní energetiky.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.