DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMožnost získat doklady online, usnadnění života registrovaným partnerům a posílení práv dětí....

Možnost získat doklady online, usnadnění života registrovaným partnerům a posílení práv dětí. Piráti podpořili lepší fungování matrik

-

Praha, 31. května 2023 – Piráti podpořili novelu zákona, díky které dojde k elektronizaci matrik a výraznému snížení administrativy. Lidé tak budou moci získat například rodný list či jiný matriční doklad na kterékoliv matrice v Česku, či si jej vygenerovat v elektronické podobě z pohodlí domova. Mezi další přínosy novely patří možnost uzavírat registrované partnerství nikoli jen na několika vybraných, ale na všech matrikách v zemi. Stejně tak posílení rozhodovacího práva dětí ohledně změny jejich jména, například v případě sňatku jejich rodiče s novým partnerem.

„Za Piráty se zasazujeme o mnohem vstřícnější fungování státu, lidé by neměli při vyřizování základních věcí ztrácet čas zbytečným papírováním. Proto jsem ráda za elektronizaci matrik, díky které si budou moci lidé zažádat o matriční doklad na jakémkoliv úřadě. A v případě, že třeba ztratí rodný list nebo oddací listinu je budou moci snadno vygenerovat online,” vysvětlila jeden z přínosů nového zákona, který prošel dnes prvním čtením ve Sněmovně, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová. 

Matriky budou mnohem lépe napojeny na základní registry a nový systém usnadní výměnu informací. Listinné matriční knihy zůstanou samozřejmě také zachovány. 

Pozitivní změnu přinese zákon i pro zájemce o registrované partnerství. To bude nyní možné uzavřít na každé matrice. Dosud to bylo možné pouze na 14 vybraných matrikách v Česku. „Stávající situace je vůči lidem nefér, je zcela žádoucí, aby takovýto úkon do budoucna zvládla každá matrika,” uvedla Richterová a dodala: „Jde nicméně jen o drobné zlepšení. Za Piráty podporujeme dlouhodobě uzákonění manželství pro všechny. Všichni mají mít v naší zemi stejná práva a povinnosti. Je nepřijatelné dělit lidi do dvou kategorií podle toho, koho mají rádi a s kým chtějí strávit život. Duhovým rodinám a jejich dětem dnes kvůli tomu chybí i právní jistoty. Například je problém, aby byl druhý z rodičů s dítětem při hospitalizaci, není nárok na sirotčí nebo vdovské důchody.”

Nová legislativa posílí i práva dětí. „Stává se, že se rodiče dítěte rozejdou a najdou si nové partnery. V případě svatby pak často dochází k tomu, že matka přijme příjmení nového partnera. V takový moment by mělo mít její dítě možnost se podílet na rozhodnutí, zda chce toto příjmení také přijmout, nebo ne. Doposud o tom mohly děti rozhodovat až po překročení věku 15 let, nově to bude možné už od 12 let,” doplnila Richterová.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.