Čtvrtek, 1 prosince, 2022
More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMPSV: Projekt KOMPAS předpovídá vývoj trhu práce v celé České republice i...

  MPSV: Projekt KOMPAS předpovídá vývoj trhu práce v celé České republice i na úrovni jednotlivých krajů

  -

  MPSV realizuje projekt Predikce trhu práce-KOMPAS, financovaný z Operačního programu Zaměstnanost. Jeho cílem je přehledným způsobem odpovědět na otázky, jakým směrem se bude v následujících pěti letech ubírat pracovní trh na národní a krajské úrovni. KOMPAS je určen odborné veřejnosti a všem, co se zajímají o své optimální uplatnění na proměnlivém trhu práce.


  „Projekt Predikce trhu práce-KOMPAS vytváří udržitelný systém monitoringu a předpovědí trhu práce, a to jak na národní, tak i regionální úrovni. Jeho výsledky zobrazují podstatné dopady například technologických trendů na trh práce a specifika regionálního vývoje,“ vysvětluje Kateřina Štěpánková, náměstkyně pro řízení sekce zaměstnanosti MPSV. Jedná se o unikátní, komplexní zdroj informací a dat o trhu práce a představuje kvalitní podpůrný systém pro strategické rozhodování klíčových institucí. Cílí na dopady související se změnami na trhu práce, například digitalizací a robotizací.

  Projekt na základě kvantitativních a kvalitativních předpovědí o trendech na trhu práce na regionální i národní úrovni umožňuje kariérovým poradcům směřovat doporučení ke klientům. V neposlední řadě KOMPAS nabízí efektivnější zacílení rekvalifikačních programů. Snahou je získat data, která lze propojit s nabídkou ve vzdělávání, aby se v budoucnu lépe dařilo reagovat na situace, kdy v některých oborech je dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

  KOMPAS tedy vytváří systém pro předvídání změn na trhu práce, včetně prognózy kvalifikačních potřeb. Výstupy predikčního systému představují jeden z významných nástrojů podpory fungování trhu práce v prostředí tržní ekonomiky. Systém rovněž poskytuje přehledné informace o historii, aktuálním stavu a trendech na následujících pět let, a to u jednotlivých profesí, odvětví a vzdělání v konkrétních regionech.

  Predikce profesních skupin
  Umožní hodnocení jejich vývoje a zkvalitnění přizpůsobivosti pracovních sil při měnících se podmínkách na trhu práce.

  Predikce odvětví
  Umožní hodnocení vývoje ekonomických odvětví a včasnou identifikaci nových příležitostí i vznikajících rizik na trhu práce.

  Predikce vzdělanostních skupin
  Umožní hodnocení jejich vývoje, zavedení výstupů systému do vzdělávacích, inovačních a rozvojových politik v krajích. Prakticky se uplatňuje například v kariérovém poradenství a rekvalifikacích.

  Regionální a národní predikce
  Umožní hodnocení trhu práce a jeho vývoje, vytvoření informačního nástroje i pro malé
  a střední podniky. Poskytuje informace o budoucích potřebách zaměstnavatelů s ohledem na demografický vývoj České republiky.

  Projekt úzce spolupracuje s experty z krajů, zástupci významných zaměstnavatelů a také s Úřadem práce ČR. KOMPAS je určen především odborné veřejnosti, ale jeho komplexní informace a výstupy jsou volně k dispozici na Predikce trhu práce – Kompas (predikcetrhuprace.cz). Zde si zájemci mohou snadno vyhledat například předpověď vývoje uplatnění své profese v různých regionech.

  Sociální sítě:        Predikce trhu práce – Hlavní stránka | Facebook           
                                     Predikce trhu práce (@predikceprace) / Twitter
   


  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  KDU-ČSL
  KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
  KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,616FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  249SledujícíNásledovat
  1,120OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky