More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMPSV: Začal se vyplácet jednorázový příspěvek na dítě, požádat bude možné od...

  MPSV: Začal se vyplácet jednorázový příspěvek na dítě, požádat bude možné od poloviny srpna

  -

  První příspěvky na dítě ve výši 5 000 korun se začaly vyplácet. Týká se to všech, kteří v červnu měli nárok na přídavky na děti a splňují podmínky nároku na jednorázový příspěvek. Peníze lidé dostanou na účty nejpozději v průběhu srpna. Ostatní si o příspěvek mohou požádat od 15. srpna. Bude to možné dvěma jednoduchými cestami. První variantou je elektronická žádost v klientském portálu na webu MPSV. Požádat bude možné také osobně na vybraných Czech POINTech. Od prvního srpna se také spustí zjednodušený online formulář pro žádost o rodičovský příspěvek, kde bude možné řešit také úpravy čerpání.


  „Slíbili jsme rodinám s nižšími a středními příjmy pomoc v současné složité situaci. Nyní mohu říct, že jsme v tomto týdnu administraci výplat příspěvku spustili a první příjemci již mají příspěvek na svých účtech,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na jednorázový příspěvek má nárok zhruba 1,6 milionu dětí, které žijí v 1,1 milionu domácností. Automatická výplata příspěvku se týká zhruba 230 tisíc příjemců přídavku na děti, kteří na něj měli nárok v červnu a byl jim vyplacen v červenci.

  Ostatní musí podat žádost. „Jdeme maximálně jednoduchou cestou. Využíváme databáze, které má stát k dispozici, aby nikdo nemusel vyplňovat složité formuláře. Podání žádosti tak bude skutečně otázkou jen několika málo minut,“ přiblížil ministr Jurečka. Žádost půjde odeslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na webu MPSV. Přihlášení proběhne pomocí elektronické identity občana. Druhou možností je přijít osobně na vybrané pracoviště Czech POINT na krajském, městském nebo obecním úřadě. „Zatím na Czech POINTy určitě nechoďte. Možnost elektronického i osobního podání žádosti spustíme 15. srpna. Je pouze na vás, kdy si požádáte. Vzhledem k tomu, že s příspěvkem myslíme i na děti, které se teprve do konce roku narodí, čas máte až do konce ledna příštího roku,“ připomněl Jurečka. „Většinou nebude třeba nic zvláštního dokládat. Třeba příjmy si zpravidla ověříme u Finančního úřadu a ČSSZ,“ dodal.

  Nárok na příspěvek mají všichni bez ohledu na to, zda jsou zaměstnáni, podnikají, jsou na mateřské či rodičovské, nebo bez práce. Je určen pro všechny děti do 18 let, jedinou podmínkou je příjem rodiny, v níž dítě žije, který v minulém roce nepřesáhl 1 milion korun hrubého. O příspěvek mohou žádat rodiče, adoptivní rodiče nebo pěstouni dítěte. Veškeré další informace a odpovědi na nejčastější dotazy naleznete na této stránce.

  Digitalizace bude pokračovat rodičovským příspěvkem
  Jednorázový příspěvek na dítě je další formou státní pomoci, o kterou lze požádat elektronicky. Na začátku července MPSV spustilo nový formulář na příspěvek na bydlení, jehož fungování oceňují sami žadatelé, a to i senioři nad 70 let. „Od 13. 8. spustíme v pilotním režimu nově budovaný klientský portál, do kterého budou postupně přibývat nové dávky, které bude možné vyřídit jednoduše online. Jde o velký posun a unikátní službu občanům, kteří jsou navyklí na podobné služby třeba u bank nebo pojišťoven. Přistupujeme k občanům jako ke klientům, kterým nabízíme uživatelsky maximálně přívětivé prostředí,“ řekl ministr Jurečka.

  Už 1. srpna MPSV nabídne také online formulář pro novou žádost o rodičovský příspěvek, na začátku srpna spustíme i elektronickou žádost o změnu výše měsíční částky příspěvku. „Jsou to velmi pružné nástroje podpory rodičů dětí do 4 let. Každé 3 měsíce se dá měnit výše rodičovského příspěvku anebo také změnit čerpání z jednoho rodiče na druhého. To vše bude možné provést právě na webu v novém formuláři, po přihlášení na telefonu, počítači nebo tabletu,“ dodal ministr Jurečka.


  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  KDU-ČSL
  KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
  KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,185FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  333SledujícíNásledovat
  1,140OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky