DomůZprávy a názoryTiskové zprávyNa základě návrhu od KDU-ČSL a KDH schválili delegáti kongresu ELS v...

Na základě návrhu od KDU-ČSL a KDH schválili delegáti kongresu ELS v Rotterdamu rezoluci odsuzující Lukašenkův režim

-

KDU-ČSL společně se slovenským Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH) v rámci kongresu Evropské lidové strany (ELS) předložila rezoluci odsuzující Lukašenkův nelegitimní režim v Bělorusku. Skrze rezoluci lidovci vyzvali evropské křesťansko-demokratické strany, aby zvýšily své úsilí v podpoře běloruského lidu a jeho boje za svobodu a demokracii. Jako strana jsme tak zdůraznili naši podporu svobody, suverenity a demokracie v Evropě. 


Dalšími body rezoluce, kterou KDU-ČSL představila, byla podpora a umožnění přístupu k legálnímu pobytu, vzdělávání, podnikání a lékařské péči pro utíkající Bělorusy v členských zemích EU. Vedle toho ELS jasně vyjádřila požadavek na okamžité a bezpodmínečné propuštění nespravedlivě vězněných lidí a odsoudila nedávné změny trestního zákoníku Běloruska, které zavádějí trest smrti nejen za zločiny terorismu, ale i za přípravu na ně.

„Věřím, že Lukašenko bude za zabíjení a mučení běloruských občanů odsouzen a potrestán. Musíme vytrvat v podpoře běloruské demokratické opozice, Svjatlany Cichanouské, Pavla Sevjarynce a pronásledovaných běloruských studentů,“ uvedla lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová.

Plné znění rezoluce najdete v příloze


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.