DomůZprávy a názoryTiskové zprávyNová pravidla o energetické náročnosti budov přinesou velké úspory i větší nezávislost...

Nová pravidla o energetické náročnosti budov přinesou velké úspory i větší nezávislost na Rusku, říká pirátský europoslanec Peksa

-

Štrasburk, 14. března 2023 – Na plénu Evropského parlamentu dnes poslanci schválili výsledky jednání o třech opatření v rámci klimatického balíčku Fit for 55 i nové znění směrnice o energetické náročnosti budov. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy je to cesta k úsporám, zbavení se závislosti na Rusku a ochraně klimatu.

Europoslanci dnes podpořili podporu energeticky účinných budov, což je dobrá zpráva pro klima, energetickou nezávislost Evropy na Rusku i naše peněženky. „Stále platí, že nejčistší a nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme. Budovy jsou ideální sektor, kde můžeme energii ušetřit,” vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláše Peksa. Opatření přináší také větší energetickou soběstačnost Evropy a postupnou eliminaci závislosti na autoritářských režimech, jako je Rusko. 

„Máme teď dva hlavní cíle. Cílevědomě bránit změně klimatu a snížit lidem účty, třeba právě za energie. A přesně tohle navržená zpráva dělá. Masivní renovace energeticky neefektivních budov a požadavek na nulové emise nových budov od roku 2028 jsou k dobru věci. Díky podpůrným programům a finanční podpoře bude možnost renovace přístupná pro všechny, včetně zranitelných domácností,“ přibližuje Peksa. 

Zpráva zahrnuje také ochranu nájemníků, například zákaz nepřiměřené zvyšování nájemného. „Ve zprávě jsou zahrnuty i výjimky pro památky. A co se týče energetické soběstačnosti a transformace, text myslí na důsledné využívání obnovitelných zdrojů energie a na místa pro nabíjení elektromobilů,“ dodává Peksa. Nová legislativa navíc pomůže ekonomice vytvořením nových kvalitních, lokálních pracovních míst ve stavebnictví, renovacích i odvětví OZE.

__________________________

Evropský parlament také schválil opatření v rámci balíčku Fit for 55, která se týkají využívání půdy a lesnictví (LULUCF), obchodování s emisními povolenkami a cílů pro snižování emisí skleníkových emisí pro členské státy. „Evropské radě, komisi i parlamentu se povedlo v rámci trialogů najít kompromisy, které chápou nutnost vysokých ambicí v boji proti změně klimatu, ale také zohledňují možnosti a kapacity jednotlivých členských států,” komentuje hlasování pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

LULUCF

V rámci opatření LULUCF, které zahrnuje lesnictví a využívání půdy, se EU zavazuje k celkovému cíli čistého pohlcení ve výši 310 milionů tun ekvivalentu CO2. „Lesy jsou našimi přirozenými spojenci v boji proti změně klimatu díky své schopnosti ukládat uhlík. V současné době jich ale v Evropě ubývá, a to jak v důsledku dopadů změny klimatu, tak z důvodu nevhodného hospodářství. Pokud se nám podaří díky tomuto opatření trend zvrátit, můžeme do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o desítky procent,“ vysvětluje Peksa. 

„V Česku už je přirozených lesů jen desetina, máme tu rozšířené smrkové monokultury, které jsou málo odolné vůči škůdcům a dopadům změny klimatu. K čemu to vede, jsme viděli minulé léto v Českém Švýcarsku,“ dodává Peksa.

MSR

„Téměř čtvrtina emisních povolenek ETS bude nyní umístěna do rezervy tržní stability na řešení případné budoucí nerovnováhy na trhu s povolenkami, čímž trh ochrání před případnými otřesy a učiníme ho předvídatelnějším,“ říká k novému návrhu Mikuláš Peksa.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.

1 komentář