DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPavel Žáček: Spolupráce bezpečnostních sborů, armády i jednotlivých složek podílejících se na...

Pavel Žáček: Spolupráce bezpečnostních sborů, armády i jednotlivých složek podílejících se na obraně a národní bezpečnosti České republiky, je dnes mimořádně důležitá

-

Předseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček uspořádal v pondělí 29. května konferenci v Poslanecké sněmovně. Týkala se vnitřní bezpečnosti a odolnosti státu. Cílem konference bylo prezentovat veškeré důležité aspekty aktuální situace v oblasti vnitřní bezpečnosti, zároveň dát prostor zástupcům jednotlivých ozbrojených sborů a bezpečnostních složek společně formulovat prioritní okruhy k řešení. Závěry z jednotlivých panelů budou využity při plánování dalších pokračování konference.

„Hlavním záměrem konání konference ‚Vnitřní bezpečnost a odolnost státu‘ bylo podpořit diskusi o spolupráci bezpečnostních sborů, armády i jednotlivých složek podílejících se na obraně a národní bezpečnosti České republiky v širším kontextu zhoršené mezinárodní situace, způsobené zejména útokem ozbrojených sil Ruské federace proti Ukrajině. Kromě aktualizace krizových plánů, dokončení meziresortního systému čelení hybridním hrozbám a dezinformacím jsme se zaměřili i na potřebu udržení maximálně možné finanční a personální stability bezpečnostního sektoru,“ uvedl předseda bezpečnostního výboru a poslanec Pavel Žáček.

„Pro BIS jako pro informační bezpečnost, tedy bezpečnost informací je základní součástí naší práce. V rámci naší zákonné působnosti nejen informace získáváme, ale informace důležité pro bezpečnost republiky i chráníme. Tedy bráníme nepřátelským zpravodajským složkám, především ruským a čínským, aby takové informace získaly. Z hlediska aktuální bezpečnostní situace a brutální války blízko našich hranic jsou pro nás ruské zpravodajské aktivity stále výrazně rizikovější než zpravodajské aktivity čínské,“ říká ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

„Stát musí lidem zajistit bezpečnost a pocit bezpečí, a to lze pouze za předpokladu, že bude mít aktualizovanou bezpečnostní strategii, která bude reagovat např. na nové hrozby a rizika a bude vyvozovat odpovědnost na základě průběžného vyhodnocení. Bezpečnostní strategie ČR proto musí mimo jiné definovat počty příslušníků pro jednotlivé bezpečnostní a zpravodajské složky a definovat způsob kooperace a sdílení bezpečnostních informací, technologií, operativních prostředků a jejich využití. V rámci aktualizace bezpečnostní strategie ČR je nutné pojmenovat strategická rizika s ohledem na střednědobý vývoj,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje, předseda Komise Rady Asociace krajů ČR pro bezpečnost a senátor Martin Červíček.

„V době, kdy se v Evropě odehrává válka, je tato bezpečnostní konference více než nutná. Myslím si, že pro Českou republiku je v současnosti největší výzvou to, abychom nějakým způsobem dokázali dát dohromady zdroje a síly, abychom chránili zpravodajské služby a všechny, kteří mají mít své zdroje a zároveň, aby docházelo ke spolupráci napříč Českou republikou, napříč ministerstvy a to uvnitř jednotlivých ministerstev, stejně tak jako s dalšími institucemi státu, stejně tak jako se zpravodajskými službami,“ říká poradce vlády ČR pro národní bezpečnost, náměstek ministra pro evropské záležitosti Tomáš Pojar.

„Prezentovaná témata a identifikované hrozby, rizika a slabé stránky bezpečnostního systému ČR během úvodního dílu seriálu konferencí ‚Vnitřní bezpečnost a odolnost státu‘ potvrdily nutnost koordinace napříč politickým i bezpečnostním spektrem. Toto zaměření bylo jasně deklarováno jako zásadní pro přípravu na budoucí krize a budování odolné společnosti. Ve spolupráci s výborem pro bezpečnost a relevantními institucemi budeme na základě získaných poznatků pokračovat ve společném záměru minimalizace rizik a hrozeb pro naši bezpečnost a demokratické hodnoty,“ dodává výkonný ředitel Future Forces Forum Adam Drnek.

Konference je součástí akcí projektu Future Forces Forum, zaměřeného na dlouhodobou podporu zájmů státní správy a samosprávy, domácího průmyslu, výzkumu, vývoje a vzdělávání v oblasti obrany a bezpečnosti. Primárním cílem je rozvoj bezpečnostní a obranné spolupráce v rámci ČR, mezinárodních organizací i s partnerskými zeměmi, bezpečnostními i civilními orgány.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.