DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPeksa chce zachránit projekt digitální eura před blamáží a vyzývá Evropskou centrální...

Peksa chce zachránit projekt digitální eura před blamáží a vyzývá Evropskou centrální banku k nápravě tendrů

-

Brusel, 5. dubna 2024 – Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa upozorňuje na problémy s plány Evropské centrální banky (ECB) ohledně digitálního eura, jejichž hodnota přesahuje 1,3 miliardy eur. Projekt digitálního eura tak, jak je nyní připraven, by mohl ohrozit stabilitu měny a soukromí občanů.

Hlavní obava se týká části plánu, která počítá s tím, že by se digitální eura dala používat i bez internetu. Tato myšlenka je na základě současné technologie podle Peksy nerealizovatelná a mohla by vést k masovému padělání digitálního eura, což by nenávratně poškodilo jeho hodnotu.

Peksa varuje, že podobné nedostatky by mohly přilákat zločince a státy, které by chtěly euro oslabit. „Ochrana proti kopírování digitálních dat selhala už mnohokrát. V tomto případě by se nejednalo jen o nelegální kopie filmů, ale o padělání digitálního eura. A to má nedozírné následky. Kromě toho v návrzích chybí ochrana soukromí při online platbách, což by umožnilo ECB sledovat finanční transakce občanů.“ vysvětluje Peksa.

Podobné obavy vyjádřili i Prof. Christian Grothoff a Prof. Tanja Lange, kteří poukázali na nedostatečnou pozornost ECB věnovanou pokročilým kryptografickým řešením. Zdůrazňují, že je potřeba vypsané tendry přepracovat, aby byly bezpečné a skutečně realizovatelné.

Z tohoto důvodu europoslanec Peksa vyzývá k:

– Prodloužení lhůty pro podávání nabídek na zbudování digitálního euro na minimálně tři měsíce.
– Rozdělení větších zakázek na menší části.
– Přepracování požadavků na online platby, aby zahrnovaly silné záruky ochrany soukromí.
– Odstranění nerealizovatelné offline části z tendru.

Více informací:

Tomas Polak

PR Political Expert to Pirate Delegation

European Parliament

PHS 02C063, Rue Wiertz 60, 1047, Brussels, Belgium

+420 608 639 165

tomas.polak@europarl.europa.eu

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.