DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPetr Fiala: Vládní kroky pomáhají snižovat inflaci. Růst spotřebitelských cen v ČR...

Petr Fiala: Vládní kroky pomáhají snižovat inflaci. Růst spotřebitelských cen v ČR v červnu zpomalil na 9,7 %

-

Předseda vlády ČR Petr Fiala ve čtvrtek 13. července 2023 oznámil, že inflace poprvé od ledna 2022 klesla pod 10 %. Pomohly k tomu i konkrétní kroky současné vlády.

„Celý loňský rok jsme vyjednávali na evropské úrovni, abychom mohli zastropovat ceny energií pro občany, firmy a veřejné instituce. To se nám nakonec povedlo a mohli jsme všem dát jistotu, že jim ceny energií skokově neporostou, naopak. Ceny se snižují a jednotliví dodavatelé po dohodě s vládou nyní oznamují, že budou mít odběratelé ceny pod stropem i v příštích letech. K tomu jsme odpustili poplatky za obnovitelné zdroje a v prvních měsících krize zavedli úsporný tarif,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Důležitou součástí jsou i vládní úspory a ozdravení veřejných rozpočtů. Premiér připomněl, že pokud by se neseškrtal loňský rozpočet, který připravila minulá vláda, a nyní neschválil tzv. ozdravný balíček, růst cen by byl prokazatelně vyšší. Více než rok také vláda Petra Fialy jedná a tlačí na producenty a prodejce potravin, dodavatele a prodejce benzínu a nafty a dalších komodit, aby za ně občané neplatili výrazně více, než v okolních zemích. A tento tlak se podle premiéra vyplácí.

„Naopak jsme odolali tlakům všech populistů a ekonomických expertů, kteří nám radili, ať dočasně snížíme DPH, nebo další návody, které v okolních zemích vedly ke skokovému zvyšování cen a tedy i inflace, anebo k zásadnímu nedostatku např. benzínu a přídělovému systému,“ připomněl Fiala.

Ve svém úsilí hodlá vláda pokračovat i nadále a je rozhodnutá vrátit čísla inflace tam, kde byla před energetickou krizí a ruskou agresí na Ukrajině.
 

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.