DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti chtějí dostat lidi z dluhových pastí, prosazují zastavení marných a bagatelních...

Piráti chtějí dostat lidi z dluhových pastí, prosazují zastavení marných a bagatelních exekucí

-

Praha, 21. června 2023 – Nevymahatelné a bagatelní exekuce budou snad konečně zastaveny. Počítá s tím návrh, který dojednali, předsedové všech koaličních poslaneckých klubů včetně Pirátů, který dnes Sněmovna schválila v prvním čtení. Týkat se to bude dle odhadů Exekutorské komory až 80 tisíc osob. Celkem i s výhledem na další roky půjde o zastavení až dvou milionů exekucí. Do novely zákona se předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubovi Michálkovi podařil prosadit rovněž online přístup ke kompletním datům exekutorské komory. Díky tomu bude i větší dohled státu nad celým exekučním systémem.

„Pro Piráty je prioritní dostat lidi z dluhových pastí, protože na současném nefunkčním systému tratíme úplně všichni. Dlužníci, jejich rodiny, věřitelé, společnost i stát. Díky návrhu se mohou lidé dostat znovu zpátky na legální trh práce, což je klíčové jak pro ně, tak i pro státní kasu,” uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Je jasné, že dluhy se mají platit. Nedává ale smysl pronásledovat člověka, který dlužil původně nějakou drobnější částku, ale tento bagatelní dluh mu kvůli různým pokutám a poplatkům vyskočil na desítky až stovky tisíc korun. Chceme, aby byl takovému nelidskému přístupu konec. Stejně tak nemá smysl pokračovat v exekucích a nechat naskakovat poplatky v situaci, kdy se roky nedaří dluh vymoci. Věřitelé se k penězům mnohdy stejně nedostanou,” dodal Michálek.

Důležitou částí novely je i přístup státu k aktuálním datům Exekutorské komory. Ten se Piráti snažili prosadit již v minulém volebním období.

„Stát získá poprvé v historii přímý a nepřetržitý online přístup ke kompletním aktuálním datům Exekutorské komory. Díky tomu bude mít všechno podstatné pro hlídání úspěšnosti a efektivity budoucích snah o vymanění dalších lidí z exekucí. Jde také o hlídání exekučního systému jako celku a lepší zacílení kontrol. Nebudeme jako stát závislí na tom, která data a jestli vůbec nám exekutoři dodají, a to je rozhodně krok správným směrem,” okomentoval předseda poslaneckého klubu Pirátů.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.