DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti na vládě podpořili změnu pro moderní řízení financí. Zpětné hodnocení výdajů...

Piráti na vládě podpořili změnu pro moderní řízení financí. Zpětné hodnocení výdajů zajistí průhlednější a zdravější veřejné rozpočty

-

Praha, 1. listopadu 2023 – Piráti na vládě podpořili opatření, které zajistí lepší pohled na státní výdaje, a tím i zdravější veřejné finance. Jde o jeden z důležitých předvolebních programových bodů Pirátů i závazek vlády. Nový systém zajistí transparentnost toků peněz, doporučí zlepšení a kultivuje následnou diskuzi o veřejných rozpočtech. Na Ministerstvu financí se projektu od počátku věnuje pirátský náměstek Jiří Valenta.

„Za Piráty jde o jeden z našich důležitých předvolebních slibů a k tomuto kroku jsme se zavázali i jako vláda. Zpětné hodnocení výdajů je také součástí pirátského protikorupčního balíčku, který jsme představili loni v červnu. Cílem je zavést nástroj, který bude dobrovolný, založený na spolupráci jednotlivých institucí, například ministerstev, a který umožní lépe vyhodnocovat efektivitu výdajů z veřejných peněz. Za projektem na Ministerstvu financí od začátků stojí náš náměstek Jiří Valenta, který vybudoval tým odborníků, jež bude mít zpětné hodnocení výdajů na starost,“ uvedl předseda Pirátů, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Jak upozorňuje náměstek ministra financí Jiří Valenta (Piráti), u revizí nejde o kontrolu zapojených účastníků ani o audit. Cílem revize není jen zjištění možných nedostatků, ale hlavně návrh řešení, jak efektivitu veřejných výdajů zvýšit. 

„Revize výdajů jsou nástrojem moderního řízení veřejných financí a mezinárodní praxe nám ukazuje, že tento systém umožňuje zlepšit stav výdajové stránky rozpočtu. Naším cílem je dát institucím nabídku něčeho, co změří zpětně skutečnou efektivitu výdajů, zároveň zprůhlední toky peněz a kultivuje následnou diskuzi o veřejných rozpočtech. Součástí revize jsou i doporučení a návrhy, jimiž se efektivita zvyšuje, nejde tedy jen o to říkat, co je špatně, ale aktivně se správou peněz pomoci,” uvedl náměstek ministra financí za Piráty Jiří Valenta.

Na konkrétních revizích bude spolupracovat Ministerstvo financí s příslušnými ministerstvy či jinými úředními orgány státní správy, a to vždy podle oblasti, která je revidována. Jednotlivé oblasti revizí výdajů budou mít vlastní mandáty, které bude schvalovat vláda vždy před zahájením. 

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.