DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti podpořili větší nezávislost a stabilitu veřejnoprávních médií

Piráti podpořili větší nezávislost a stabilitu veřejnoprávních médií

-

Poslanecká sněmovna dnes za podpory Pirátů schválila klíčové novely zákonů o České televizi a Českém rozhlase. „Výrazně jsme posílili nezávislost a stabilitu těchto veřejnoprávních médií, což je důležité zejména v dnešní době, kdy mnozí útočí na nestrannou žurnalistiku obecně. Ta je přitom jedním ze základních pilířů každé odolné demokracie,” uvedla Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty.

Novely zlepší systém voleb členů Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Členové budou voleni ze dvou třetin Sněmovnou a z jedné třetiny Senátem. Doposud byly volby zcela v kompetenci Poslanecké sněmovny. „Volby členů rad se tímto výrazně diverzifikují, což zvýší nezávislost obou médií na aktuální politické situaci,” potvrdil Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj za Českou pirátskou stranu.

Nové zákony zvýší počet členů Rady České televize na 18 členů ze stávajících patnácti. Rada Českého rozhlasu zůstává počtem členů stejná. „Schválená novelizace zároveň výrazně zpřísňuje možnosti nominací členů do obou rad. Nově mohou členy navrhovat pouze organizace, které vykonávají činnost nejméně 10 let. Eliminují se tím například ty účelové, založené právě pro volby zmíněných rad, jak jsme toho byli svědky v minulých letech,” konstatoval Ondřej Chrást, náměstek ministra kultury za Piráty. Členové obou rad dle platné legislativy dohlížejí na fungování obou institucí a zastupují veřejnost při kontrole veřejné služby. V jejich kompetenci je například volba generálních ředitelů. Novely zákonů nyní půjdou ke schvalování do Senátu.

Ministerstvo kultury zároveň již připravilo takzvanou “Velkou novelu” mediálních zákonů. „Vláda tím plní své programové prohlášení, ve kterém se zavázala zajistit trvalou udržitelnost financování veřejnoprávních médií,” doplnil Ondřej Chrást. Původní zákony vznikly už v 90. letech a nereflektují například nástup internetu, který výrazně změnil podobu mediálního prostoru. Projednávání této novely se očekává v druhé polovině roku.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.