DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti podpořili zdanění korporací. Stát získá miliardy korun navíc

Piráti podpořili zdanění korporací. Stát získá miliardy korun navíc

-

Průlomové zdanění obřích světových korporací podnikajících v Česku včera schválila Poslanecká sněmovna. Řada velkých nadnárodních firem, které se až dosud v Česku různě placení daní vyhýbaly, bude dodaněna minimálně do výše 15 procent jejich zisku. „Do státního rozpočtu tím ročně získáme miliardy korun navíc. Jde o jasný krok směrem ke spravedlivějšímu systému,” uvedl Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů. „Dlouhodobě usilujeme o férové nastavení daní, podnikatelského prostředí, omezování daňových rájů a skulinek pro obří nadnárodní korporace.”

Mnoho globálních firem podnikajících v Česku zejména v oblasti digitální ekonomiky roky odvádí do rozpočtu pouze zlomek daní. Změnu v přístupu těchto obřích firem započala před několika lety jednání korporací a členských zemí Organizace pro rozvoj a spolupráci (OECD). Na jejich základě byl přijat kompromis v rámci Evropská unie. „Dohodu o spravedlivé globální dani pro velké korporace typu Google či Amazon se podařilo vyjednat během českého předsednictví v Radě Evropské unie,” upřesnil Jakub Michálek.

Zákon se dotkne všech korporací s ročním obratem nad 750 milionů eur, ať už sídlí v jakékoliv zemi OECD. „Část jejich zisku se bude zároveň následně přerozdělovat mezi státy, kde dané korporáty prodávají své služby, tedy i do Česka,” řekl Jakub Michálek. Některé firmy se dosud zdanění vyhýbaly, například skrze unijní země s nízkým zdaněním korporací, mezi které patří i Irsko, Kypr či Lucembursko.

Dohlížet na výběr daní velkých korporací bude v Česku Specializovaný finanční úřad pod Ministerstvem financí České republiky. Novela také vůči pobočkám zahraničních korporací zavádí takzvanou reportovací povinnost. Podle odhadu pirátského náměstka ministra financí Jiřího Valenty přinese nový zákon do státního rozpočtu dvě až tři miliardy korun ročně. Novou legislativu schválila Sněmovna ve zkráceném jednání. Zákon nyní půjde k posouzení do Senátu. Platit má od začátku příštího roku.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.