DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti představili komplexní úpravu zákona pro regulaci psychomodulačních látek, která lépe ochrání...

Piráti představili komplexní úpravu zákona pro regulaci psychomodulačních látek, která lépe ochrání děti a mladistvé

-

Průlomový návrh zákona o psychomodulačních látkách omezí nelegální obchod a zneužívání psychomodulačních látek. Naopak zajistí, že látky jako kratom a některé konopné produkty, budou užívány dospělými bezpečně a zodpovědně. Stanovuje totiž nové definice a pravidla pro nakládání s psychomodulačními látkami, podmínky pro jejich výzkum, výrobu, dovoz, distribuci a uvádění na trh. Komplexní pozměňovací návrh zástupců většiny parlamentních stran dnes představili předkladatelé zákona včetně poslankyně Kláry Kocmanové a členky Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jany Michailidu na kulatém stolu. Ten zpřesňuje kompetence úřadů a přichází i s novým způsobem regulace online prodeje. Díky tomu bude zákon jako celek schopen ještě lépe reagovat na rostoucí potřebu regulace nových psychoaktivních látek, které mohou mít významný dopad na veřejné zdraví.

„Tento návrh zákona je obřím posunem směrem k racionálnímu a odpovědnému přístupu k psychoaktivním látkám. Nastavujeme jím systém regulace pro všechny další nové látky. A mám velkou radost z toho, že už přes rok pracujeme na tom, aby byl zákon co nejfunkčnější a abychom na něm našli konsenzus napříč Sněmovnou,” říká poslankyně Klára Kocmanová, která zákon o psychomodulačních látkách spolupředkládá.

„I ve světle nedávných událostí a mnohdy vyhrocených debat jsme za Piráty v pozměňovacím návrhu reflektovali několik věcí, které pomohou v tom, aby byl do budoucna ještě lépe využitelný. Pozměňovací návrh ošetřuje podmínky pro legální nakládání s psychomodulačními látkami i proces udělování povolení pro různé typy činností. Součástí zákona bude regulace, podle které by si mohli tyto látky koupit pouze lidé starší 18 let a prodávat by je mohli za jasně daných podmínek jen registrovaní prodejci. Zavádí také povinnost, na základě které budou muset být na balení produktů mimo jiné uváděny účinky, možná rizika i doporučené dávkování a na produkty nebude povolena reklama ve veřejných médiích, na internetu, ani součástí sponzoringu na veřejných akcích nebo osobností. To je krok k tomu, abychom ochránili zejména děti a mladistvé před tím, že by je vídání reklamy ve veřejném prostoru lákalo k jejich užívání. Reklama bude možná jen a pouze v kamenných prodejnách, kde se budou produkty prodávat. Zákon taky stanovuje sankce za porušení nových předpisů,” vyjmenovává Kocmanová.

„Dnes a denně vzniká velké množství nových psychoaktivních látek, které se mohou dříve či později dostat na trh – podobně, jako je to dnes s HHC a dalšími deriváty. Současná situace je jasným důkazem toho, že válka proti drogám a zákazy prostě nefungují a nikdy nefungovaly. Nechceme zavírat lidi do vězení za pěstování pár kytek, ale ani sledovat, jak si děti nakupují psychomodulační látky v automatech před školou nebo v obchoďácích. Za Piráty prosazujeme rozumnou regulaci,” doplňuje Kocmanovou členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jana Michailidu.

„Návrh zákona prodej psychomodulačních látek prostřednictvím prodejních automatů zakazuje. Užívání psychomodulačních látek bude díky němu bezpečné, kontrolované a v souladu s nejvyššími standardy ochrany zdraví. Chceme ochránit zejména děti a mladistvé a další ohrožené skupiny obyvatel. To všechno, aniž bychom museli omezovat svobodu dospělých zodpovědných lidí nebo bránili výzkumu či léčebnému využití,” uzavírá pirátská expertka.

Zákon by měl projednat výbor pro zdravotnictví na konci března. Pokud bude ve druhém čtení schválen, poputuje do finálního čtení, Senátu a následně k podpisu prezidentem. Celý proces bude také nutné notifikovat u Evropské komise, protože se jedná o naprosto přelomový a unikátní přístup k návykovým látkám v rámci celé EU. Piráti budou usilovat o to, aby byl návrh finálně schválen ještě do konce tohoto roku s platností od 1.1. 2025.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.