DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti prosazují konec zneužívání dotací i médií politiky. Hnutí ANO protikorupční návrh...

Piráti prosazují konec zneužívání dotací i médií politiky. Hnutí ANO protikorupční návrh opět blokuje

-

Praha, 19. května 2023 – Sněmovna dnes na mimořádně schůzi jednala o novele, která má zamezit střetu zájmů u vysoce postavených politiků, jak prosazuje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Schvalování ale opět zablokovalo opoziční hnutí ANO. Návrh Pirátů přitom upřesňuje stávající zákon a zavádí skutečnou vymahatelnost v případě, že politik vlastní mediální domy nebo pobírá veřejné zakázky či dotace a zároveň je členem vlády. Zákon se má vztahovat na skutečného majitele, nikoliv na ovládající osobu. Politikům, kteří by se chtěli pravidlu vyhnout, nepomůže ani převod majetku do svěřenských fondů. Díky návrhu Pirátů občané zároveň získají možnost nahlížet do majetkových přiznání politiků, aby mohli kontrolovat činnost těch, které si zvolili. Piráti budou trvat na zařazení hlasování o předloze pevně na červen.

„Hnutí ANO opět udělalo všechno pro to, aby se nepodařilo náš protikorupční návrh doprojednat. Nikoho to bohužel už nepřekvapuje, ostatně ANO dlouhodobě působí spíš jako profikorupční hnutí než cokoliv jiného. Alena Schillerová si vyžádala přestávku až do konce dnešního jednacího dne, jehož valnou část zabrala nesmyslná obstrukční vystoupení politiků ANO. Celkem to už dělá 35 hodin zbytečných obstrukcí a blábolení mimo téma.“

— autor pozměňovacího návrhu Jakub Michálek

„Piráti budou i nadále usilovat o narovnání prostředí v naší zemi a stopku na prorůstání politiky, velkých mediálních domů a obchodních koncernů. Zákaz střetu zájmu bude konečně reálně vymahatelný a zkorumpovaní politici ho nebudou moci obcházet ani přes svěřenské fondy. Zákaz bude totiž platit pro všechny vrcholné politiky a političky vedené jako tzv. skutečné majitele. Členové vlády si už také nebudou moct přihrávat zakázky či dotace do vlastních firem,” dodal Michálek.

„Navrhneme, aby se už tento zákon doprojednal v červnu a bylo stanoveno pevné datum, kdy Sněmovna rozhodne hlasováním. Není možné, aby menšina takto dlouho zdržovala jednání. Vždyť se o tom bavíme už tři roky a oni udělají cokoliv, protože jsou na Babišovi jako majiteli Agrofertu a Mafry úplně závislí. Ti, kdo zadávají dotace, je prostě nemají brát a politici nemají vlastnit média, to je špatně a do prázdnin to bude vyřešené,“ uvedl Michálek.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.