DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti si zvolili lídra kandidátky do evropských voleb. Stal se jím Marcel...

Piráti si zvolili lídra kandidátky do evropských voleb. Stal se jím Marcel Kolaja

-

Česká pirátská strana dnes v celostranickém hlasování zvolila lídra kandidátky do evropských voleb. Stal se jím Marcel Kolaja, současný europoslanec a kvestor Evropského parlamentu.

V první řadě děkuji všem za důvěru, abych Piráty už podruhé vedl do evropských voleb. Je to pro mě velkým závazkem. Evropská politika dnes stojí na rozcestí. Máme za sebou velmi úspěšné volební období, kdy jsme udělali nezbytné kroky pro boj s klimatickou změnou. Nastavili jsme pravidla pro digitální giganty. Zpřísnili jsme protikorupční opatření. Při pohledu na předvolební průzkumy po celé Evropské unii ale vidíme, že populisté a extrémisté rostou. Zneužívají obavy lidí způsobené ruskou agresí na Ukrajině a lákají voliče na nerealistické, vyprázdněné sliby,“ uvedl Kolaja po svém zvolení s tím, že v Evropském parlamentu chce navázat na svou práci v předchozí volebním období.

Chci i nadále usilovat o to, aby měl každý kontrolu nad svým online životem. Kontrolu nad tím, jaké služby používá a jaká data o něm tyto služby sbírají. Aby si mohl vybrat nebýt ve vleku algoritmů, které určují, co a kdy vidí a co může napsat. Nadále budu hájit soukromí evropských občanů, které se v posledních letech ocitá pod palbou, když dochází k čím dál více pokusům o zneužívání moderních technologií k plošnému špehování lidí. Budu dál usilovat o Evropu, která je jednotná, moderní a respektuje lidská práva. Budu usilovat o důsledná klimatická opatření, protože planetu máme jenom jednu,“ doplnil lídr pirátské kandidátky do evropských voleb.

Marcel Kolaja

Marcel Kolaja (29. 6. 1980) vystudoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně. Pracoval na různých pozicích v oboru informačních technologií, například jako produktový manažer. V roce 2019 byl za Piráty zvolen do Evropského parlamentu. V minulosti byl jeho místopředsedou, nyní zastává pozici kvestora.

Věnuje se zejména tématům spojeným s fungováním společnosti v digitálním věku. Prosazuje otevřené technologie, svobodu na Internetu, nezávislost médií, transparentnost a sjednocenou Evropu. Jako kvestor má na starosti administrativu a finanční záležitosti spojené s chodem instituce. Kromě toho působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a ve výboru pro kulturu a vzdělávání. Angažoval se také ve výboru pro prošetření používání špionážního softwaru Pegasus a ve zvláštním výboru pro umělou inteligenci v digitálním věku.

Ve volném čase běhá, jezdí na kole či na motorce a vyráží na výlety se psím parťákem Freddiem. Je velkým milovníkem hor a přírody obecně.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.