More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti upozornili na střet zájmů, člen vysílací rady pracuje na kampani Andreje...

  Piráti upozornili na střet zájmů, člen vysílací rady pracuje na kampani Andreje Babiše a obdržel od hnutí ANO platbu

  -

  Piráti upozornili na další střet zájmů kolem hnutí ANO. Člen státní Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniel Köppl je součástí volebního týmu prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Rada má být přitom ze zákona nestranná a nezávislá. „Podle Pirátů jde o jednoznačný střet zájmů. Pokud dohlížíte na nezávislost médií, nemůžete zároveň dělat v politické straně či hnutí a vystupovat v jejich prospěch. Pravidla musí platit pro všechny. Na nezávislost médií v Česku nemůže dohlížet někdo, kdo pracuje v prezidentské kampani mediálního magnáta. Tím bychom se dostávali na úroveň autoritářských a nesvobodných režimů,” uvedla pirátská místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová.

  Piráti na možný střet zájmů upozornili poté, co Daniel Köppl vystupoval ve veřejnoprávní televizi jako člen kampaňového týmu prezidentského kandidáta Andreje Babiše.

  „Vysílací zákon zakazuje, aby člen Rady zastával funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupoval v jejich prospěch. Je to logické. Rada totiž mimo jiné hodnotí i volební pořady televizních stanic a jejich vyváženost. Na tento vážný problém jsme proto dopisy upozornili jak samotnou radu, tak i volební výbor a legislativní odbor Poslanecké sněmovny, kteří celou věc podrobněji prošetří. Upozornili jsme je také na naše zjištění, že pan Köppl obdržel i v minulosti finanční platbu od hnutí ANO z jejich volebního účtu k senátní kampani,” doplnila Olga Richterová. Podnětem se bude Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zabývat už na svém zasedání 24. ledna 2023. Stejně tak by věc měly projednat orgány Sněmovny.

  O odvolání Daniela Köppla musí rozhodnout Poslanecká sněmovna. Ta může člena Rady pro rozhlasové a televizní zbavit funkce, jestliže se dopustí jednání, které narušuje důstojnost, nestrannost nebo nezávislost, anebo zpochybňuje nezávislost nebo nestrannost rady. Do vysílací rady byl Daniel Köppl, někdejší tiskový mluvčí Ministerstva zdravotnictví nebo manažer vydavatelství Empresa Media, pod které spadá i Televize Barrandov, zvolen sněmovnou na návrh hnutí ANO v červenci 2021.

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  Piráti
  Pirátihttps://www.pirati.cz
  Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,183FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  333SledujícíNásledovat
  1,140OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky